Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Dan odprtih vrat želimeljske gimnazije

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 20. 01. 2023 / 12:00
Oznake: Mladi, Šola
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 20.01.2023 / 07:11
Ustavi predvajanje Nalaganje
Dan odprtih vrat želimeljske gimnazije
Dan odprtih vrat na Gimnaziji Želimlje leta 2020. FOTO: Aleš Vrbovšek

Dan odprtih vrat želimeljske gimnazije

Pred učenci 9. razredov osnovnih šol je pomembna prelomnica, vpis na srednjo šolo. Da bi jim vsaj malo olajšali odločitev, šole pripravljajo dneve odprtih vrat. V soboto, 21. januarja, ga med drugim pripravljajo na Gimnaziji Želimlje.

Program dneva odprtih vrat je sestavljen iz dveh delov. Med 10. in 12. uro bodo obiskovalci sami ali pa v spremstvu dijakov obiskovali predstavitvene ure v šoli in dijaškem domu. Poleg najrazličnejših šolskih ur bodo lahko sodelovali pri naravoslovnih poizkusih, šli v želimeljsko obarvano sobo pobega, se seznanili z življenjem v dijaškem domu in si ga tudi ogledali, pojasnjuje ravnatelj Peter Polc: »Ob 12. uri se bo začela zaključna prireditev, kjer bosta maturanta obiskovalce popeljala čez pester mozaik želimeljskega ustvarjalnega življenja.«

Ravnatelj Gimnazije Želimlje Peter Polc. FOTO: Osebni arhiv

Prostora za dva oddelka

Letos bo na njihovi gimnaziji v prvem letniku prostora za dva oddelka, kar pomeni, da je na voljo približno 60 mest. V letošnjem šolskem letu na gimnaziji nabira znanje 280 dijakov, skupno število zaposlenih pa je 60. V Domu Janeza Boska pa je 61 prostih mest.

Poznajo drug drugega

Zaradi majhnosti šole se dijaki, profesorji in ravnatelj med sabo lažje poznajo in spoznajo. »Trudimo se, da odnosi – kakor je zapisal eden naših dijakov – ne bi temeljili ˝zgolj na avtoriteti, ampak predvsem na odnosu med dvema človekoma˝. Morda tudi zato na naših hodnikih prevladujejo nasmejani obrazi. Seveda srečamo tudi žalostne, objokane ... Toda ti navadno niso sami. Skoraj vedno se najde kakšen prijatelj,« poudarja Polc.

Učenje, potovanja, igra …

Kot pravi ravnatelj, je treba za dober rezultat trdo delati, zato se vsako leto veselijo s tistimi, ki jim uspe doseči zastavljeni cilj. Poleg učenja se na njihovi šoli dogaja marsikaj. »Potujemo, pojemo, igramo, klepetamo ... So trenutki, za katere bi lahko rekel, da razkrivajo neko domačnost, nekaj prijetnega. Vesel sem, da bogastvo življenja čuti tudi veliko mladih, s katerimi se srečujem.«

V okviru Zavoda sv. Frančiškega Saleškega delujejo tri organizacijske enote: Gimnazija Želimlje, Dom Janeza Boska in Majcnov dom.

Na šoli ni idealnih ljudi

»Na naši šoli ni idealnih ljudi. Idealni niso dijaki, prav tako ne profesorji in ravnatelj. Zato skupaj rešujemo težave in iščemo izhode iz zadreg, ki jih prinaša življenje,« pripoveduje ravnatelj želimeljske gimnazije: »Lahko bi še rekli, da smo v mirni, zeleni dolini blizu Ljubljane, lahko bi pisali o rezultatih in o težavah. A namesto da bi brali besede, zapisane na papir, raje odprite oči in prisluhnite. Vprašajte naše dijake.«

Gimnazija Želimlje je slabih 20 kilometrov oddaljena od Ljubljane. FOTO: Arhiv Gimnazije Želimlje

V Domu Janeza Boska biva več kot 300 deklet in fantov

V sklopu zavoda deluje tudi Dom Janeza Boska. Prizadevajo si, da je bivanje v domu bolj podobno življenju v družini kot v internatu, pravi ravnatelj doma Gašper Otrin: »V domu letos biva 313 fantov in deklet, razdeljenih v enajst vzgojnih skupin. Dve izmed njih sta na Rakovniku v Ljubljani za dijake ljubljanskih srednjih šol. Ob primernem okolju za kvalitetno učenje so dijakom na voljo mnogotere dejavnosti, kjer lahko razvijajo svoje talente: šport, glasba, duhovnost, ustvarjalne delavnice, potovanja, izleti, ples, prostovoljstvo, filmski večeri …«


Nalaganje
Nazaj na vrh