Dan državnosti med Slovenci čez lužo
Dan državnosti med Slovenci čez lužo
Ameriški Slovenci v Clevelandu in Bethlehemu so konec tedna praznovali dan državnosti, v največjem slovenskem mestu v ZDA pa je bila v soboto hkrati tudi prva od številnih poslovilnih slovesnosti od generalnega konzula v Clevelandu Jureta Žmauca, ki ga bo jeseni zamenjal Andrej Rode.
Praznovanje dneva državnosti in slovo od generalnega konzula Žmauca je bilo v soboto v rotundi mestne hiše Clevelanda, kjer se je zbralo več sto ljudi, ki so uživali v kulturnem programu pevskega zbora Korotan, slovenskem vinu in hrani.
Slovenija je edina država, ki je v Clevelandu ohranila profesionalni konzulat in ima zato tam poseben status. Cleveland pa je edino mesto v ZDA, kjer lahko obiskovalci iz Slovenije domačinom resnično verjamejo, da vedo, o čem govorijo. Z izbiro Žmauca za tretjega generalnega konzula po Tonetu Gogali in Zvonetu Žigonu pa slovenska diplomacija ni zgrešila z izbiro.
O tem priča množica, ki se je zbrala na sprejemu, kakor tudi besede župana Franka Jacksona, mestnih svetnikov slovenskega rodu Michaela Polenska in Joa Cimpermana, predstavnikov slovenskih organizacij v ZDA, guvernerja Johna Kasicha, senatorja Roba Portmana in tudi državnega senatorja Kevina Yuka in sosede, ki mu je naslikala portret.
Konzul, ki je pripravljen odpreti pisarno tudi po delovnem času in med prazniki, pravi, da kot Mariborčan res veliko govori, vendar ljudje v Clevelandu pravijo, da tudi veliko naredi. Zaradi njega med drugim glavni trg Clevelanda dobiva novo podobo.
Žmauc je leta 2011 vodil gospodarsko-politično delegacijo Ameriško-slovenske poslovne skupnosti v Slovenijo, ko se je župan Jackson ogrel za zamisel mestnega središča, zaprtega za promet. Glavni mestni trg Clevelanda okrog spomenika državljanski vojni, kjer je tudi stolpnica s slovenskim konzulatom, je zdaj gradbišče, po katerem bo nastalo območje brez avtomobilskega prometa.
Župan Jackson je Žmaucu predal mestne ključe, preden pa se bo avgusta odpravil v Slovenijo, se bo udeležil še številnih poslovilnih slovesnosti, med drugim 5. julija na Pristavi, 8. julija v Dvorani slavnih polke in 11. julija na letovišču SNPJ v Enon Valleyju.
Praznovanje dneva državnosti bo v prihodnjih dneh tudi v Washingtonu in New Yorku, kjer ni konzulata, njegove naloge pa je prevzela misija pri ZN.
Spominska slovesnost na 70. obletnico pobega dela Slovencev iz domovine
Na Pristavi nedaleč od Clevelanda pa je bila v nedeljo spominska slovesnost na 70. obletnico pobega dela Slovencev iz domovine po koncu druge svetovne vojne in pokola več tisoč domobrancev in civilistov. Domobranci in njihovi potomci so se žrtev spomnili s spominsko mašo, procesijo in raznimi prireditvami.
Že v petek pa so v največjem prekmurskem mestu v ZDA Bethlehemu dan državnosti tradicionalno praznovali z dvigom zastave pred mestno hišo, kjer je župan Robert Donchez razglasil 25. junij za slovenski dan Bethlehema.
Osrednji govornik je bil veleposlanik Božo Cerar, ki je opisal slovensko pot v samostojnost, zbrane pa je blagoslovil župnik slovenske cerkve v New Yorku Martin Krizolog. Posebej je pozdravil pobudnika začetka pobratenja Bethlehema in Murske Sobote Stephena Antalicsa, ki praznuje 85. rojstni dan.