Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Čudovite podobe Marije v svetovni umetnosti

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 31. 05. 2016 / 09:05
Oznake: Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:29
Ustavi predvajanje Nalaganje
Čudovite podobe Marije v svetovni umetnosti

Čudovite podobe Marije v svetovni umetnosti

Ob sklepu Marijinega meseca predstavljamo 16 podob v čast Devici Mariji.

Maj je tradicionalno Marijin mesec. Po vsem svetu se kristjani obračajo k Blagoslovljeni Devici s prebiranjem šmarnic, z molitvijo rožnega venca in litanij ter s krašenjem Marijinih kipov in podob.

Katoliški spletni portal Aleteia ob sklepu Marijinega meseca v čast Materi Božji predstavlja 16 čudovitih brezčasnih – klasičnih in sodobnih - upodobitev Device Marije, duhovne matere vsega človeštva.


Pa si oglejmo njihov izbor!

Ikona Agiosoritissa (Božja Mati), neznani umetnik



Ikone so okna proti nebesom, spominjajo nas, da so tisti, ki so umrli, še vedno z nami. Ta čudovita ikona, naslikana v 7. stoletju, je ena najstarejših znanih Marijinih upodobitev. Ker je iz tega obdobja ohranjenih zelo malo ikon, je izjemno dragocena.

Devica Marija Anunciata, Fra Angelico



Marija – tokrat delo Fra Angelica, meniha iz 15. stoletja – je pogosto upodobljena s Svetim pismom v roki, saj Jezusa imenujemo tudi »Beseda«. Na nek način je Marija s prebiranjem Svetega pisma svojega sina poznala in vzljubila, še preden je bil spočet.

Naša Gospa iz Guadalupa



Ta zgodovinsko pomembna in znana podoba Marije opazovalce vedno znova navduši, še posebej tiste, ki si imajo priložnost ogledati njen izvirnik v mehiški prestolnici. Ko se je čudežno prikazala na plašču kmeta Juana Diega leta 1531, je njena podoba v naslednjih stoletjih postala znamenje Marijine ljubezni do vsega človeštva.

Marija, Filippo Lippi (sredina 15. stoletja)



V Svetem pismu je zapisano, da je Marija Jezusove besede in dejanja premišljevala v svojem srcu. Ali jih je razumela ali ne, vedno je v molitvi in umirjeno premišljevala o tem, kako Bog deluje v njenem življenju in na svetu.

Dete Jezus med dojenjem, neznani umetnik



Ena izmed številnih zgodovinskih upodobitev Marije, ki doji Jezusa, na kateri sta še posebej vidni lepota človeškega telesa in bližina med materjo in otrokom med enim najosnovnejših človeških početij.

Afriška Marija, neznani umetnik



Ta čudovita upodobitev afriške Marije v živih barvah in na stiliziran način v vsej svoji uradnosti spominja na ikono, vendar še vedno izraža nežno zaščitništvo matere do njenega otroka.

Glava Device, Leonardo Da Vinci



Ta podoba, risba s kredo kot vaja za kasnejšo sliko, jasno prikazuje mojstrsko spretnost Leonarda Da Vincija. Devičin profil je spokojen in večkrat je bilo že zapisano, da ga navdaja »čarobna lepota«. Težko je ne opaziti ljubezni v Marijinih očeh.

Afriška Marija, Hennie Niemann ml.



Južnoafriški umetnik Hennie Niemann ml. z vso ustvarjalnostjo in rabo barv na tej sliki predstavlja Marijo, kakršne še nismo videli. Spokojna in lepa deluje povsem brezčasno.

Devica Marija, Francesco Francia, okoli leta 1450



Francia je Marijo naslikal s tolikšno nežnostjo, da naj bi Benečani, »ko so zagledali novo, živo lepoto, kot nori tekli, da bi si jo ogledali, misleč, da je še kdaj koli kaj lepšega povsem nemogoče naslikati«.

Devica Marija, Jan Van Eyck (z oltarne slike v Gentu, 1432)



Ta podoba je del večje zbirke slik, ki so postavljene na cerkvenem oltarju. Med drugo svetovno vojno je bila slika ukradena, kasneje so jo našli Varuhi zapuščine. Slikar Van Eyck je delal s takrat novim tipom barv na oljni osnovi, uporabil pa jih je na osupljiv način, ki kasneje ni uspel nikomur več.

Kronanje Device, El Greco



V tem prizoru kronanja je jasno viden El Grecov značilni sijaj. Spodaj so zbrani učenci, ki se začudeni ozirajo navzgor, proti prizoru v nebesih – vse tri Božje osebe Devico Marijo kronajo kot Kraljico nebes.

Theotokos, Ann Marie Campbell



Theotokos pomeni »Bogorodnica«, eno izmed imen Marije, ki je rodila Boga. Slikarka Ann Marie Campbell je pripravila svoje lastne barve na osnovi jajčnih rumenjakov in pigmentnega prahu z vsega sveta, tej čudoviti ikoni pa je dodala še 23-karatni zlati prah in kristale Swarovski. Kot pravi sama, ji je ta Marijina podoba eno njenih najljubših del.

La Virgen De La Leche, Luis De Morales



V tem intimnem portretu španskega slikarja iz 16. stoletja, znanega pod vzdevkom »El Divino«, »Božanski«, Dete Jezus vleče materino tančico in jo drži za prsi. Slika nas spominja na Marijino materinstvo. Kot vsak otrok je bil tudi Jezus popolnoma odvisen od matere, ki je zanj skrbela in ga hranila.

Madonna del Magnificat, Sandro Botticelli (okoli leta 1445)

Naslov Botticellijeve slike namiguje na Magnifikat, Marijino hvalnico Bogu. Preblažena Devica je upodobljena med kronanjem z žarečimi zvezdami, kar spominja na eno izmed njenih tradicionalnih imen, »Morska zvezda«.

Devica Marija, El Greco



El Greco je tu Marijo naslikal tako, da iz podobe sije njena duša. Barve so umirjene, vendar izrazite, in čeprav se zdi, da je Marija malce zadržana, je obenem vsa sijoča.

Marija Vedne Pomoči, bizantinska ikona (najverjetneje iz 13. ali 14. stoletja)



Legenda pravi, da je ta bizantinska ikona kopija izgubljenega izvirnika, ki naj bi ga naslikal sam evangelist Luka. Po izročilu naj bi ta prizor upodabljal trenutek, ko se je Jezus zbudil iz morastih sanj, Marija pa ga tolaži. Skozi stoletja so se kristjani vedno obračali k Mariji Vedne Pomoči in prosili za Marijino priprošnjo.

Vir: www.aleteia.org
Foto: Aleteia

Kupi v trgovini

Novo
Vsa moja resnica je v Njem
Pričevanja
27,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh