Covid-19: prvi poživitveni odmerek za vse, drugi le za ogrožene
Covid-19: prvi poživitveni odmerek za vse, drugi le za ogrožene
Število hospitaliziranih zaradi covida-19 še ne upada, dobra novica pa je, da se število novih primerov ne povečuje, je v izjavi za medije dejala Beovićeva. Čeprav so okužbe z različico omikron praviloma blage, pa je bolezen še vedno nevarna za necepljene in neprebolevnike, je posvarila infektologinja in predsednica Zdravniške zbornice. Veliko število okužb se po njenih besedah namreč lahko še vedno pretvori v visoko absolutno številko resno bolnih.
Zato vsem priporoča cepljenje, tudi s prvim poživitvenim odmerkom. Medtem ko drugi poživitveni odmerek pri mlajših ni potreben, navaja. Bo pa cepljenje za celotno populacijo verjetno smiselno v jesenskem času, skupaj s cepljenjem proti gripi.
Drugi poživitveni odmerek
Posebej pa četrti oz. drugi poživitveni odmerek priporoča vsem, ki so v posebni nevarnosti za hud potek bolezni.
Cepljenje s četrtim odmerkom oz. drugim poživitvenim odmerkom cepiva zato priporoča ljudem, ki so v posebni nevarnosti za hud potek bolezni. To so predvsem starejši od 80 let in tisti z resnimi kroničnimi boleznimi. Podatki kažejo, da je cepljenje s četrtim odmerkom v tej skupini pametno, saj ščiti pred težjim potekom bolezni. Tej skupini Beovićeva priporoča cepljenje takoj. Manj strogo priporočilo velja za starejše od 60 let.
Med ogroženimi kroničnimi bolniki je izpostavila onkološke, ki jemljejo visoke odmerke kortikosteroidov, ter ljudi s sladkorno boleznijo in povišanim krvnim tlakom. Najbolje je, da se pri tem posvetujejo s svojim osebnim zdravnikom. Ob tem je poudarila, da avtoimune bolezni niso kontraindikacija za cepljenje, nasprotno, pametno je, da se ti bolniki cepijo.
Med prvim in drugim poživitvenim odmerkom naj preteče tri mesece, dodaja. Sme se sicer cepiti prej, vendar je to obdobje, v katerem stroka pričakuje, da zaščita upade do te mere, da je ponovno cepljenje smiselno.