Ciril Sorč o upanju
Ciril Sorč o upanju
Založba Salve je izdala knjigo upokojenega profesorja Teološke fakultete dr. Cirila Sorča Upanje, seme prihodnosti, ki je enajsta njegova knjiga. FOTO: arhiv Družine
Založba Salve je izdala knjigo upokojenega profesorja Teološke fakultete dr. Cirila Sorča Upanje, seme prihodnosti, ki je enajsta njegova knjiga.
Ciril Sorč, teolog in pedagog, se je rodil leta 1948 v Stomažu na Vipavskem. Posvečen je bil leta 1972.
Znanstveno pot je po opravljeni diplomi nadaljeval z magisterijem iz teologije, ki ga je opravil na Teološki fakulteti v Ljubljani leta 1976; naslov magisterskega dela je: Značilnosti Moltmannove teologije upanja.
Leta 1980 je na isti fakulteti doktoriral z disertacijo: Soočenje z Moltmannovo teologijo upanja.
Od leta 1985 do 1989 je bil honorarni predavatelj, od 1989 do 1994 docent, od 1994 do 2003 izredni, od 2003 redni profesor dogmatične teologije na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani do upokojitve leta 2012.
Več mandatov je bil predstojnik Katedre za dogmatično teologijo; tudi predstojnik Instituta za sistematično teologijo.
Štiri leta je bil glavni urednik znanstvene revije Bogoslovni vestnik in slovenske izdaje mednarodne revije Communio.
Je avtor desetih knjig (glej spodaj).
Sedanjost in prihodnost sta čas upanja in solidarnosti
Tem desetim knjigam je zdaj dodal še enajsto z naslovom Upanje, seme prihodnosti, ki jo je izdal pri založbi Salve.
Kot pove naslov, je sporočilo in rdeča nit knjige upanje. V uvodu je zapisal, da je več razlogov, ki so ga spodbudili, da se je zbral, sedel k pisalni mizi in zapisal to, kar že dolgo nosi v sebi in bi rad podaril tudi bralcem.
Če kaj in kdaj, so nam danes potrebni razlogi za upanje. Koronavirus nam kar po vrsti razdira naše načrte in kroji naše bivanje. Globoko je zakopal v naše osebno in družbeno življenje.
Človek, ki se sicer noče odpovedati svobodi, se zdaj zapira v svoje stanovanje, se oddaljuje od »soseda« na določeno razdaljo, si zakriva obraz. Preprosto: se zapira.
Avtor opozarja, da je mnogo poskusov, kako nadomestiti upanje, kako ga prilagoditi lastnim predstavam in zahtevam, toda kako kratkega daha so. Po njegovem sta sedanjost in prihodnost čas upanja in solidarnosti.
»V tem času nam Bog odpira tisto prihodnost, ki je moremo biti deležni, če se oklenemo vstalega Kristusa. Bog je naše upanje. Tako je kristjan človek upanja in z vso prihodnostjo pred seboj.«
Na področje upanjske in trinitarične teologije ga je usmeril dr. Anton Strle
»Sicer pa knjiga ni nastala šele zdaj, ampak je plod daljšega razmišljanja in poglabljanja, ki je našlo svoje mesto tudi v drugih razpravah in sestavkih. Pri tem moram vsaj omeniti tiste osebnosti, ki so mi odpirale oči za nova spoznanja.
Najprej dr. Antona Strleta, svojega profesorja in mentorja pri doktoratu. Njegovo svetniško pričevanje mi je vlivalo upanje v smiselnost mojega nadaljnjega študija. Hvaležen sem mu, da me je usmeril na področje upanjske in trinitarične teologije. Če je Sveta Trojica srčika teologije, je upanje 'vstop v njene globine.«
Spodbudo za pisanje knjige je dobil pri zadnjih treh papežih
Z nalogo, ki nosi naslov Soočenje z Moltrnannovo teologijo upanja, se je srečal s protestantskim teologom Jürgenom Moltmannom in njegovo teologijo upanja. »Knjiga je odprla nove vidike, ki predstavljajo odprtost, prihodnost in svežino v današnjem času. Njegova teologija je močno zaznamovala teologijo dvajsetega stoletja. Moltmann tudi zdaj, pri svojih 94 letih, ne neha presenečati s svojimi posegi.«
V knjigi Upanje, seme prihodnosti je Ciril Sorč, kot pove v knjigi, našel spodbudo pri treh papežih: sv. Janezu Pavlu II., Benediktu XVI. in Frančišku. »Vsi trije dajejo posebno vlogo krščanskemu upanju, kar prihaja do izraza v njihovih pismih in nagovorih.«
Pri pisanju se je predvsem naslonil na okrožnico Benedikta XVI. Rešeni v upanju (Spe salvi). To delo je dopolnitev tistega, ki je izšlo leta 2008 in nosi naslov Bog, ki daje krila. Želi si, da bi tudi ta nova knjiga izpolnila svoje poslanstvu v našem času, ki tako zelo potrebuje upanje.
Bibliografija Cirila Sorča je zelo bogata
Prihodnost sveta in človeka. Eshatologija (zbirka Priročniki Teološke fakultete, 1987)
Eshatologija. Dovršitev sveta in človeka (zbirka Priročniki Teološke fakultete, 1997)
Verujem, torej sem (zbirka Priročniki Teološke fakultete, 2013)
Živi Bog (2000)
Bog, ki daje krila. Temelj in vsebina krščanskega upanja (2008)
Velikonočna skrivnost – razodetje božjega srca (2013)
V prostranstvu Svete Trojice. Hermenevtična načela trinitarizacije (2006)
Od kod in kam? Stvarstvo in zgodovina trinitaričnih razsežnosti (2006)
Iz ljubezni za ljubezen. Prispevek k trinitarični antropologiji (2017)
Neizmerna moč dotika. Premislek o mestu dotika v krščanskem življenju (2018)
Je soavtor Priročnika dogmatične teologije, ki ga je tudi uredil.
V priponki glej kazalo knjige.
Sorč - Upanje, seme prihodnosti (kazalo, uvod, sklep).pdf