Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

ChatGPT o religijah ne poda zanesljivih informacij

Za vas piše:
Patricija Gril
Objava: 13. 11. 2024 / 10:14
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 13.11.2024 / 10:45
ChatGPT o religijah ne poda zanesljivih informacij
Urška Jeglič. FOTO: David Kraner

ChatGPT o religijah ne poda zanesljivih informacij

Kako se priljubljeni ChatGPT obnese pri iskanju religioliških informacij? Povprašali smo asistentko in raziskovalko pri katedri za osnovno bogoslovje in dialog na Teološki fakulteti dr. Urško Jeglič.

Kako ste se lotili nedavne raziskave in kaj kažejo ugotovitve?

Pri raziskovanju sem se osredotočila na to, kako dobro ChatGPT pozna osnovne religiološke pojme iz dveh večjih indijskih religij (budizma in hinduizma) ter kitajskih religij (konfucijanstvo in daoizem). Omenjene religije sem izbrala, ker mi je ChatGPT sam dejal, da bolje pozna večje svetovne religije, pri čemer je budizem in hinduizem označil kot religiji, ki ju bolje pozna. Ugotavljamo, da ChatGPT res bolje pozna indijski verstvi.

Pri indijskih verstvih smo preverili poznavanje pojmov mokša (odrešitev v vedskih religijah) oz. nirvana (osvoboditev v budizmu), samsara (krog ponovnih rojstev) in joga. Dobili smo enciklopedične odgovore z nekaj napakami. Orodje je trdilo, da ima samsara pomembnejšo vlogo v budizmu kot hinduizmu, kar gotovo ne drži.

Bistveno več težav je imel ChatGPT pri poznavanju daoizma in konfucijanstva. Pri prvem pojmu, ko smo ga vprašali, kaj je dao (pot), orodje ni imel...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh