Cesarski praženec
Cesarski praženec
Sladki obroki so edinstveni v kulinariki in so značilni za vso srednjo Evropo, izhajajo pa iz katoliške tradicije dolgega postnega obdobja. Ribe so bile v teh krajih nekoč drage in nedostopne, zato so se predniki osredotočili na hrano, ki je temeljila na mleku, jajcih, moki in se je obnesla kot nasitna glavna jed.
Med podobne močante jedi spadajo tudi štrudlji in štruklji, cmoki in palačinke.
Zdaj pa k najbolj cesarski med vsemi! Pravi dunajski praženec že s svojim cesarskim pridevnikom naznanja, da ta jed ni kar tako. Z malo spretnosti jo lahko pričaraš tudi doma.
Potrebuješ:
- 4 jajca
- 250 ml mleka
- 150 g moke
- 2 žlici sladkorja (pa še nekoliko za posip)
- sol
- maslo za peko
- vaniljev sladkor
- pest rozin (po želji)
Postopek
1. Rumenjake ločimo od beljakov.
2. Beljake stepemo s sladkorjem in ščepom soli.
3. V mleku razžvrkljamo rumenjake, dodamo vaniljev sladkor in moko. Da dobimo še rahlejši praženec, lahko dodamo še malo mineralne vode z mehurčki. Previdno dodamo beljakov sneg in ga nežno vmešamo, da masa ostane zračna.
4. V teflonsko ponev damo maslo in pristavimo pri zmerni vročini. Dolijemo pol mase in pri nizki temperaturi pečemo, da zakrkne.
5. Dobili bomo nekakšno veliko in debelo palačinko, ki jo previdno obrnemo, nato pa s plastično ali leseno lopatko razkosamo, da se kosi zlato zapečejo.
6. Tik preden postrežemo, praženec v ponvi potresemo sladkorjem in previdno premešamo, da karamelizira in se zapeče. Ponovimo s preostalo maso.
7. Šmorn lahko postrežemo s kompotom, marmelado ali ga potresemo s sladkorjem v prahu.
Članek je bil objavljen v aprilski številki revije Mavrica, 8/2022. Revijo lahko prelistate TUKAJ. Hvala, ker z nakupom podpirate nastajanje kakovostnih katoliških vsebin.