Cerkveni voditelji iz Sirije in Libanona pri papežu
Cerkveni voditelji iz Sirije in Libanona pri papežu
Cerkveni voditelji iz Sirije in Libanona se v teh dneh posvetujejo s papežem Frančiškom in s predstavniki vatikanskih dikasterijev o dramatičnem položaju na njihovem območju. Papež je minulo sredo med skupnim bogoslužjem z bližnjevzhodnimi škofi pozval k intenzivni molitvi za mir in spravo, kot poroča avstrijska katoliška agencija Kathpress. Štirinajst maronitskih škofov s patriarhom kardinalom Becharo Boutrosom Raiem na čelu je pred kratkim prispelo v Rim, kjer sta vzporedno potekali dve zasedanji: redna skupščina medijskega sveta, katerega član je kardinal Rai, in seminar vesoljne Cerkve za škofe, posvečene med leti 2011 in 2013.
Danes pa bo papež v avdienco sprejel grškega pravoslavnega patriarha v Antiohiji, Youhanno X. Yazigija. Njegov brat, metropolit Paul Yazigi iz Aleppa, je že od letošnjega aprila v rokah islamskih ugrabiteljev. Patriarha Youhanno Yazigija bodo sprejeli tudi vatikanski državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone, prefekt Kongregacije za vzhodne Cerkve kardinal Leonardo Sandri in predsednik ekumenskega sveta kardinal Kurt Koch. V nedeljo bo sirski cerkveni voditelj skupaj s papežem Frančiškom sodeloval pri slovesnem bogoslužju na Trgu sv. Petra v Vatikanu.
Patriarh kardinal Rai se je včeraj že vrnil v Bejrut, kjer se je sestal s patriarhom Louisjem Raphaelom I. Sakojem, od letošnjega januarja kaldejsko-katoliškim patriarhom v Babilonu in bagdadskim nadškofom.
Patriarh Sako je po navedbah libanonskih medijev kristjane na Bližnjem Vzhodu pozval, naj ostanejo v svojih domovinah. Kristjani so »temeljni sestavni del Bližnjega Vzhoda«, je pojasnil iraški patriarh s sedežem v Bejrutu. Če bi zapustili svojo domovino, bi postali begunci in bi izgubili svojo identiteto, svojo vlogo in svojo zgodovino. Težko je razumeti, kako se lahko »sinovi ene domovine med seboj pobijajo«, je patriarh Sako dejal v luči sporov na tem območju. Dialog je po njegovem mnenju edina rešitev. Zaradi poskusov, da bi pripadnike različnih veroizpovedi povsem razdvojili, je edinost med kristjani še toliko pomembnejša.
Patriarh Sako je po navedbah tamkajšnjih medijev trenutno v Libanonu, kjer se bo med drugim sestal s predsednikom Michelom Sleimanom in kardinalom Raiem.
Vir: Kathpress
Foto: arhiv Družine / T. S.