‘Cerkev v Afriki v službi sprave, pravičnosti in miru’
‘Cerkev v Afriki v službi sprave, pravičnosti in miru’
Papež Benedikt XVI. je včeraj s sveto mašo v vatikanski baziliki svetega Petra odprl zasedanje druge posebne škofovske sinode za Afriko, ki bo na temo ‘Cerkev v Afriki v službi sprave, pravičnosti in miru’ potekalo do 25. oktobra. Sveti oče je v homiliji poudaril, da afriška celina s svojo bogato duhovno in kulturno dediščino za svet, za katerega se zdi, da je zašel v krizo vere in upanja, predstavlja duhovna pljuča. Toda ta pljuča po papeževih besedah danes bolehajo za dvema boleznima. Prva je praktični materializem, spojen z relativistično in nihilistično miselnostjo, ki je sicer razširjen predvsem v zahodnem svetu, a ga je tako imenovani prvi svet izvozil tudi v afriške države. V tem pogledu se kolonializem po papeževih besedah še vedno ni povsem končal.
Druga bolezen, ki napada duhovna pljuča Afriko, pa je virus verskega fundamentalizma, pomešan s političnimi in ekonomskimi interesi. Skupine različnih verskih pripadnosti ga razširjajo tudi na afriški celini. To počno v imenu Boga, a v skladu z logiko, ki je nasprotna Božji, kar pomeni, da ne učijo in ne izvršujejo ljubezni in spoštovanja svobode, pač pa nestrpnost in nasilje, je opozoril sveti oče. Izrazil je upanje, da bi bila Cerkev v Afriki družina verodostojnih Kristusovih učencev, v kateri bi različnost med etničnimi skupinami postala razlog in spodbuda za medsebojno človeško in duhovno bogatenje.
Cerkev lahko po papeževih besedah afriški družbi, ki jo še vedno pestijo revščina, nepravičnosti, nasilje in vojne, veliko ponudi. Poslanstvo Cerkve, to je skupnosti oseb, ki so spravljene z Bogom in med seboj, je biti prerokinja in encim sprave med različnimi etničnimi, jezikovnimi in verskimi skupinami znotraj narodov in celin, je poudaril Benedikt XVI. in dodal, da je sprava, Božji dar, za katerega morajo ljudje prositi in ga sprejemati, trdna osnova, na kateri je mogoče graditi mir, mir pa je nepogrešljivi pogoj za pristni razvoj ljudi in družb.
Na ta način bo Afrika vedno ožarjena z lučjo odrešilne milosti vstalega Gospoda in bo, če se bo pustila voditi Svetemu Duhu, postala blagoslov za vesoljno Cerkev. Da bi postala luč sveta in sol zemlje, je še dodal sveti oče, pa si mora prizadevati tudi za vedno višjo raven krščanskega življenja – stremeti mora k svetosti, h kateri so poklicani tako duhovniki kot tudi verniki laiki.
Papež Benedikt XVI. je nekaj besed namenil tudi primatu Boga in njegovemu popolnemu gospostvu, zakonski zvezi in otrokom, torej temam, ki bodo v središču zasedanja druge škofovske sinode za Afriko. Dodal je, da prva naloga Cerkve ostaja evangelizacija oziroma nova evangelizacija, ki upošteva tudi hitre družbene spremembe našega časa in pojav globalizacije.
O afriški sinodi je sveti oče spregovoril tudi v nagovoru pred opoldansko molitvijo angelovega češčenja. Kot je dejal, je Afrika celina z izrednim človeškim bogastvom. Trenutno namreč njeno prebivalstvo šteje približno milijardo ljudi, stopnja rodnosti na tem območju pa je najvišja na svetu. Afrika je rodovitna zemlja človeškega življenja, toda to življenje je žal zaznamovano s veliko revščino in mora včasih prenašati hude nepravičnosti, je opozoril sveti oče in izpostavil prizadevanje katoliške Cerkve, da bi z evangeljsko močjo, s konkretno solidarnostjo in z delom dobrodelnih ustanov te krivice premagala.
Na fotografiji: papež na obisku v Afriki, marec 2009