»Cerkev nikogar ne obsoja«
»Cerkev nikogar ne obsoja«
Cerkev je po besedah papeža Frančiška odprta za vsakogar in nikogar ne obsoja. Nikoli ne 'zapira vrat, tudi če so bile storjene številne napake', je sveti oče dejal v nagovoru med včerajšnjo splošno avdienco na Trgu sv. Petra v Vatikanu. Cerkev je kot 'usmiljena, razumevajoča in vedno na pomoč pripravljena mati', ki vsakomur nudi Božje usmiljenje in si vedno želi le najboljše za svoje otroke, je prepričan papež Frančišek. Kot mati, ki trpi, če njen otrok sedi v zaporu, se tudi Cerkev ne sprašuje po krivdi posameznika, ampak ga še naprej ljubi. Ne boji se 'stopiti v noč', ki ljudi pogosto obdaja.
Mama otroke uči hoditi skozi življenje, da bi jim šlo dobro, vedno jim poskuša pokazati pravo pot v življenju, da bi zrasli in postali odgovorne odrasle osebe. Vse to počne z nežnostjo, naklonjenostjo in ljubeznijo, tudi takrat, ko želi popraviti našo pot, ker smo z nje nekoliko zašli ali se podali na poti, ki vodijo v prepad. Mama natančno ve, kaj je pomembno, da bi otrok pravilno stopal v življenju; in tega se ni naučila iz knjig, ampak iz lastnega srca. Univerza, ki jo obiskujejo mame, je njihovo lastno srce.
Frančišek je obenem izrazil nasprotovanje enostranski razlagi desetih Božjih zapovedi kot skupka prepovedi in omejevanja človekove svobode. Po njegovih besedah so to 'sadovi nežnosti in same Božje ljubezni', kot je pojasnil več deset tisoč zbranim vernikom. Deset Božjih zapovedi vernike vabi, naj ne postanejo sužnji materialnih dobrin in naj spodbujajo spoštovanje staršev in bližnjih. Sveti oče je vernike še pozval, naj ponovno preberejo Božje zapovedi in jih skušajo videti v pozitivni luči. Nanje je potrebno gledati tako kot na navodila matere otroku za pravo življenje.
Ob zaključku včerajšnje avdience je papež vesoljno Cerkev pozval k skupnim prizadevanjem za mir v svetu. Cerkev naj bi združena molila tudi za konec slehernega nasilja. Sveti oče je ponovno pozval k diplomatski rešitvi sirskega spora in za druga težavna območja po svetu. 'Človeška tragedija' v Siriji se lahko zaključi le z dialogom in pogajanji, je poudaril Frančišek. Ta morajo biti po njegovih besedah usmerjena v prizadevanja za pravičnost in spoštovanje človekovega dostojanstva predvsem najšibkejših in nezaščitenih. Frančišek je ob tem spomnil tudi na svetovni dan miru, ki ga obhajamo v soboto, 21. septembra.
Vir: Kathpress / RV
Foto: news.va