Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Cerkev mora še naprej obravnavati zlorabe«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 27. 01. 2017 / 08:24
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:34
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Cerkev mora še naprej obravnavati zlorabe«

»Cerkev mora še naprej obravnavati zlorabe«

Jezuit p. Zollner: Afrike in Azije valovi krize iz leta 2010 še niso dosegli.

Obravnava primerov spolnih zlorab v katoliški Cerkvi po oceni teologa p. Hansa Zollnerja še ni zaključena. Kriza, sprožena leta 2010, je sprožila valovanje in marsikaj spremenila. Toda Afrike in Azije to valovanje še ni doseglo, je v pogovoru za nemške medije pojasnil vodja Centra za zaščito otrok in mladoletnih na Papeški univerzi Gregoriana.

»V številnih škofovskih konferencah ravnajo tako, kot da se ta tematika tiče le zahoda«, je dejal jezuit p. Zollner. Sam še naprej spodbuja ukrepanje odgovornih: »Ker je pri zlorabah v Cerkvi ranjena tudi sposobnost verovanja, bi morali pri obravnavi teh primerov storiti več kot le sprožiti kazenski postopek in poskrbeti za terapijo.«

P. Zollner pa je v pogovoru za avstrijsko katoliško agencijo Kathpress tudi odločno zavrnil vse očitke proti papeški Komisiji za zaščito otrok in mladoletnih, sproženih v novi knjigi. Predstavljanje komisije in njenega dela »je polno napak, netočnosti in domnev«, je zagotovil nemški teolog. Avtor knjige Emiliano Fittipaldi očitno ni seznanjen z novim stanjem. Pozna le razvoj do leta 2014 ali začetka 2015, je prepričan teolog. To po njegovem mnenju velja tudi za vsa druga poglavja Fittipaldijeve knjige.

Italijanski časnikar Fittipaldi v knjigi z naslovom »Lussuria« (Nečistost), ki je minuli teden izšla v Italiji, trdi, da je papeška Komisija za zaščito otrok in mladoletnih razen organizacije seminarjev in delavnic ter predloga za svetovni molitveni dan za žrtve spolnih zlorab storila »malo ali nič«. Očita ji tudi pomankljivo neodvisnost.

Komisija za zaščito otrok in mladoletnih je bila ustanovljena marca 2014 na pobudo papeža Frančiška. Med njenimi člani so izvedenci in žrtve spolnih zlorab, vodi pa jo ameriški kardinal Sean O'Malley.

Zollner je poudarja, da je papež Frančišek sprejel številne predloge komisije. Od lanskega septembra je denimo možno izreči cerkveno pravno kazen škofom, ki v boju proti spolnim zlorabam niso izpolnili svojih dolžnosti.

Fittipaldijeva želja, da Cerkev spodbudi k odločnejšemu boju proti spolnim zlorabam, je sicer dobra in pravilna, je še dejal p. Zollner, vendar je zaradi številnih pomankljivosti v knjigi močno diskreditirana.

Vir: Kathpress
Foto: splet

Kupi v trgovini

Beseda za na pot
Duhovnost
7,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh