Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Cerkev in država sta v službi človeka

Bogomir Štefanič ml.
Za vas piše:
Bogomir Štefanič ml.
Objava: 02. 02. 2016 / 18:20
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:27
Ustavi predvajanje Nalaganje
Cerkev in država sta v službi človeka

Cerkev in država sta v službi človeka

Pogovori predsednika slovenske vlade in vatikanskega državnega tajnika.

Del tridnevnega (od 2. do 4. februarja) obiska vatikanskega državnega tajnika kardinala Pietra Parolina je namenjen pogovorom s predstavniki slovenskih oblasti. V tem sklopu je bilo prvo srečanje s predsednikom vlade dr. Mirom Cerarjem, v katerem sta se dotaknila bilateralnih in širših družbenih vprašanj, o čemer sta spregovorila na skupni tiskovni konferenci.

Po besedah predsednika Cerarja sta potrdila dobre in prijateljske odnose med Svetim sedežem in Slovenijo, ki jih želita obe strani nadgraditi skozi stalen dialog pri iskanju odgovorov na odprta vprašanja v razmerju med državo in Cerkvijo na Slovenskem. Ta dialog naj bi (tudi kot obliko implementacije sporazuma med Svetim sedežem in Republiko Slovenijo, ki predvideva nadaljnje dogovarjanje) že v bližnji prihodnosti okrepili na ravni strokovnih skupin, kjer naj bi natančno ugotovili, katera so tista vprašanja, ki potrebujejo (prednostne) rešitve in kako jih skladno s slovensko pravno ureditvijo najti. Predsednik vlade se zaveda, da taka odprta vprašanja obstajajo, čeprav so morda katera »bolj navidezna kot resnična«.

Konkretno so se v današnjih pogovorih dotaknili položaja zasebnega šolstva, kjer delujejo tudi katoliške vzgojno-izobraževalne ustanove, sodeč po njegovih besedah pa tudi položaja verouka; omenil je še področje davkov, vračanje cerkvenih gozdov, duhovne oskrbe … Trajen dialog s katoliško Cerkvijo in sploh z vsemi verskimi skupnostmi je po Cerarjevih besedah pomemben tudi v luči krepitve kulture miru in strpnosti v slovenski družbi.


Vatikanskega državnega tajnika so med obiskom pri predsedniku slovenske vlade spremljali apostolski nuncij v Republiki Sloveniji nadškof Juliusz Janusz, tajnik SŠK p. dr. Tadej Strehovec in predsednik SŠK, novomeški škof Andrej Glavan.

Kardinal Pietro Parolin je, če ostanemo na bilateralni slovensko-vatikanski ravni, potrdil dobre odnose, ki jim simbolizira tudi jutrišnje uradno odprtje novih prostorov apostolske nunciature. Pomembno je, da obstaja pripravljenost za dialog, da se identificirajo konkretni problemi in zanje najdejo ustrezne rešitve. Pomen cerkveno-državnega dogovarjanja in sodelovanja pa je v tem, da ima v središču istega subjekta, za katerega vsaka na svoj način skrbita in mu služita Cerkev in država: človeka, zlasti najbolj ranljivega.

Vprašanje, kako pomagati ljudem v stiski, pa je bila osrednja mednarodna tema pogovora Cerar – Parolin. Predsednik slovenske vlade je vatikanskemu sogovorniku predstavil svoje predloge za skupno evropsko reševanje begunsko-migrantske krize (pomoč Grčiji pri preprečevanju nelegalnih migracij, vzpostavitev druge nadzorne linije na grško-madžarski meji) in konkretne oblike pomoči, ki jih beguncem in migrantom na poti v ciljne države zagotavlja slovenska država. Kardinal Parolin je izrazil priznanje Sloveniji, da se v duhu humanosti ni solidarnosti sooča z migrantsko krizo; to je tudi usmeritev papeža Frančiška, ki se bori proti »kulturi indiferentnosti«.



Ker že omenjamo papeža: predsednik slovenske vlade je vatikanskemu gostu ponovil že lani izrečeno vabilo svetemu očetu, naj obišče našo državo. Kardinal Parolin je obljubil, da ga bo prenesel papežu Frančišku v upanju, da ga bo sprejel in prišel v Slovenijo.

Fotografije: Tatjana Splichal

Kupi v trgovini

Potovanje duše k Bogu
Filozofija in esejistika
5,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh