Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Čebela ni samo ena

Za vas piše:
Lejla Krk
Objava: 14. 09. 2022 / 10:32
Oznake: Iz življenja
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 14.09.2022 / 14:34
Čebela ni samo ena
FOTO: I. E.

Čebela ni samo ena

Na spletni strani Divje čebele, ki jo v Prirodoslovnem muzeju Slovenije ureja dr. Andrej Gogala, je zapisano, da je bilo v Sloveniji do sedaj odkritih 573 vrst čebel.

Mednje uvrščamo tudi čmrlje (32 vrst) in medonosno čebelo, ostale pa večinoma živijo samotarsko, zaradi česar jih imenujemo tudi čebele samotarke. Zelo raznolike so tako po času pojavljanja, velikosti in tudi vrsti cvetov, ki jih obiskujejo. Vse po vrsti so pomembne opraševalke, pravzaprav najpomembnejše med vsemi. Ljudje jih imajo zaradi nepoznavanja nemalokrat za nepomemben mrčes, kar pa je seveda daleč od resnice. Če bodo izginile, jim bomo kmalu sledili tudi mi, zato so še kako vredne naše pozornosti …

Mnogi smo letos opazili, da so bile posebej številne velike lesne čebele (Xylocopa violacea), ki so sicer pogostejše v toplejših krajih, zlasti na Obali, na Krasu in v Istri. Ta vrsta velja za toploljubno, zato njeno vedno pogostejše pojavljanje tudi v nekoliko hladnejših okoljih namiguje, da je to posledica globalnega segrevanja. To potrjujejo tudi nekatere druge vrste žuželk. Velika lesna čebela je največja med našimi čebelami, saj v dolžino meri 2,5 cm, medte...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh