Če je maj mesec šmarnic, je junij …
Če je maj mesec šmarnic, je junij …
»Po Mariji k Jezusu«
Kot pravi znani rek, nas Marija vedno vodi k Jezusu, zato prehod iz maja v junij zaznamuje nekakšna preusmeritev pozornost od Marije k Jezusu. V juniju se katoličani že od leta 1833 posebej zatekamo k Jezusu, v molitvi vstopamo v Božje Srce. Namesto majskih šmarnic lahko junija beremo nekoliko manj poznane vrtnice v čast Srcu Jezusovemu.
Letošnje vrtnice
Kot vsako leto je založba Salve tudi letos izdala knjižico vrtnic, tokrat z naslovom »Ljubezen ni ljubljena!« Besedila sta pripravila frančiškan p. Miran Špelič in Severin Maffi. »Čim bolj smo z Materjo Marijo zazrti v Jezusovo prebodeno srce, ki je zdaj poveličano, tem bolj se v nas budi ljubezen do njega. Dogaja se, kar je doživljal sv. Frančišek Asiški, ko je vzkliknil: 'Ljubezen ni ljubljena!' Naj ob letošnjih vrtnicah to doživimo tudi mi. Pa ne samo doživimo, ampak Božjemu Srcu z ljubeznijo darujemo tudi svoje srce,« so zapisali ob izidu knjige.
Jezus nas ima rad!
Junij ni kar tako posvečen Srcu Jezusovemu. V tem mesecu namreč praznujemo praznik Srca Jezusovega, navadno (ravno letos sicer ne) pa tudi zapovedani praznik Svetega rešnjega telesa in krvi – telovo. Namen junijskih pobožnosti k Srcu Jezusovemu je obuditi in okrepiti vero v neizmerno Božjo ljubezen do nas. In kako ljubezni ne bi povezovali s srcem? Jezusovo prebodeno srce je zgovorno znamenje Božje ljubezni.
Doživljanje nam lahko približa tudi premišljevanje litanij Srca Jezusovega.
Pri češčenju Srca Jezusovega gre za češčenje najglobljega – pomeni častiti Jezusa, ki je Ljubezen. Ljubezen, ki nas je odrešila enkrat za vselej. Mesec junij je tako odlična priložnost, da dovolimo Jezusu, da nas pritegne k svojemu srcu. Da nam izkaže svojo ljubezen. Da nam morda odkrije delček skrivnosti veličine svojega Srca.