Če beremo, ostanemo ljudje
Če beremo, ostanemo ljudje
V tednu splošnih knjižnic se bodo vse do 20. novembra po vsej državi v živo in po spletu zvrstili številni dogodki za vse generacije. Z njimi želijo nagovoriti tako obiskovalce knjižnic kot tiste, ki v knjižnice ne zahajajo.
Pomembno je brati
Rdeča nit letošnjega tedna splošnih knjižnic je po besedah predsednice Združenja splošnih knjižnic Vesne Horžen zelo preprosta, pa neizmerno pomembna. »To je branje. Čas, v katerem živimo, je pokazal, kako zelo pomembno je brati: zato, da smo pismeni in se učimo, da smo sočutni in spoštljivi, da znamo razmišljati in izraziti svoje misli, da krajšamo čas našim bližnjim in sebi, da spoznavamo svetove, ki jih ne bi nikoli obiskali in ljudi, ki jih nikoli ne bi srečali. Branje je pomembno zaradi vsega naštetega, predvsem pa zato, da ostanemo ljudje.« Teden splošnih knjižnic bodo sklenili s podelitvijo nagrad Združenja splošnih knjižnic za najboljše projekte, ki na poseben in inovativen način zbližujejo knjige in bralce.
Branje je pomembno predvsem zato, da ostanemo ljudje. (Vesna Horžen, predsednica Združenja splošnih knjižnic)
58 splošnih knjižnic
Po podatkih Združenja splošnih knjižnic knjižnično dejavnost pri nas opravlja 58 splošnih knjižnic, ki jo izvajajo v več kot tisoč manjših in večjih krajih po Sloveniji. Vse splošne knjižnice imajo na voljo 12 milijonov enot gradiva, letno pa jih obišče več kot 10 milijonov obiskovalcev. Vsak član knjižnice si v povprečju izposodi 50 enot gradiva na leto ter lahko izbira med 480 prireditvami, ki jih letno organizira vsaka od 58 osrednjih knjižnic.