Burkina Faso: Cerkev osupla nad pokolom nedolžnih življenj
Burkina Faso: Cerkev osupla nad pokolom nedolžnih življenj
Vojska nadzira območje, kjer se je zgodil teroristični napad (arhivski posnetek) FOTO: Vatican Media
Po množičnem pokolu v kraju Solham na severovzhodu Burkina Fasa so tamkajšnji katoliški duhovniki pozvali z zaključku nasilja in zagotavljanju večje varnosti na območju Sahel v Afriki. »Ljudje so že dovolj trpeli. Vsi tisti, ki finančno podpirajo nasilje in to območje oskrbujejo z orožjem, morajo s tem dokončno nehati,« je po navedbah avstrijskega Kathpressa za tiskovno agencijo Aciafrica s sedežem v Keniji izjavil Etienne Tandamba, tiskovni predstavnik škofije Fada N'Gourma. Paul Dah, tiskovni predstavnik Škofovske konference Burkina Fasa in Nigra, pa je poudaril: »Globoko smo užaloščeni.«
Papež moli za Burkina Faso: Afrika potrebuje mir
Tudi papež Frančišek je med včerajšnjo opoldansko molitvijo angelovega češčenja izrazil svojo užaloščenost nad novimi napadi v Burkina Fasu, pozval pa je tudi k miru v Sveti deželi in Mjanmarju: »Svojo molitev želim zagotoviti žrtvam pokola, ki se je zgodil v noči med petkom in soboto v majhnem mestu v Burkini Faso. Blizu sem domačim in celotnemu ljudstvu Burkinabe, ki zelo trpi zaradi teh ponavljajočih se napadov. Afrika potrebuje mir in ne nasilja.«
Sveti oče je vernike povabil tudi k sodelovanju v »minuti za mir«, h kateri v torek, 8. junija, ob 13. uri vabi Mednarodna katoliška akcija: »Minuto življenja posvetimo za mir, vsakdo glede na svoje versko izročilo. Molimo predvsem za Sveto deželo in Mjanmar.«
FOTO: Vatican Media
Eden najhujših napadov v zadnjih letih
V noči na soboto je skupina oboroženih neznancev napadla vas Solham, umorila 160 oseb, med njimi tudi več žensk in otrok, ter požgala domove prebivalcev in tamkajšnjo tržnico. Naslednji pokol s 14 smrtnimi žrtvami se je zgodil v vasi Tadaryat. Oba kraja ležita v pokrajini Yagha, kjer so številni rudniki zlata, pokrajina pa meji na sosednji Niger. Uradno še ni znano, kdo je odgovoren za nasilje ob koncu tedna. V Burkina Fasu so dejavne številne teroristične skupine, ki so blizu Al-Kaidi in Islamski državi v veliki Sahari. Sprva so nasilne napade izvajale večinoma na severu države, zdaj pa se vse pogosteje lotevajo tudi vzhodnih območij.
Po navedbah krajevnih medijev so napadalci udarili okoli druge ure zjutraj, v domovih domačinov pa je prišlo do pravih »sodnih« usmrtitev. Število žrtev bi bilo po neuradnih podatkih lahko še višje.
Vlada razglasila tridnevno narodno žalovanje
Po mnenju vlade v Burkina Fasu je pokol ob koncu tedna eden najhujših vojaških napadov v državi v zadnjih letih. Razglasili so tridnevno narodno žalovanje, napadalce pa označili za teroriste, čeprav nobena skupina ni izrecno prevzela odgovornosti za napad.
Kljub navzočnosti več tisoč mirovnih predstavnikov Združenih narodov se napadi džihadistov, povezanih z Al-Kaido in Islamsko državi v afriški pokrajini Sahel od začetka leta vse hitreje stopnjujejo, predvsem v Burkina Fasu, Maliju in Nigru, kjer največje breme nosijo civilisti. Zaradi nasilja je bilo zgolj v zadnjih dveh letih notranje razseljenih več kot 1,4 milijona ljudi, obenem pa obubožana država, ki jo pesti tudi suša, nudi zavetišče okoli 200.000 beguncem iz sosednjega Malija.