Britanski in slovenski parlamentarni zbor navdušila z božičnim koncertom [FOTO]
Britanski in slovenski parlamentarni zbor navdušila z božičnim koncertom [FOTO]
Očarljiv glasbeni večer sta sooblikovala orkester Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana in orkester Music for the Future pod taktirko dirigenta Simona Overja in zborovodkinje Ane Marie Beguš. Pevci parlamentarnih zborov so zbranemu občinstvu predstavili izbor znanih božičnih napevov, britanski pevci so izvrstno izvedli tudi nekaj slovenskih pesmi.
Tudi Gruberjeva Sveta noč je v ljubljanski stolnici v izvedbi britanskih gostov zazvenela v slovenskem jeziku.
Posebej zanimiva je bila priredba tradicionalne slovenske Kaj se vam zdi, ki jo je prav za sobotni koncert pripravil rezidenčni skladatelj Britanskega parlamentarnega pevskega zbora Nicholas O'Neill. Tudi Gruberjeva Sveta noč je v ljubljanski stolnici v izvedbi britanskih gostov zazvenela v slovenskem jeziku.
Britanski parlamentarni zbor, ki mu predseduje Lord German, je bil ustanovljen leta 2000, pridružijo pa se mu lahko vsi, ki delujejo znotraj Westminstrske palače v Londonu, od poslancev in politikov do vzdrževalnega osebja. Kot so zapisali v koncertnem listu, člane »prek tradicionalnih strankarskih ločnic povezuje ljubezen do zborovskega petja«. Zbor redno sodeluje s pevskimi sestavi drugih parlamentov, na ta način so prišli tudi do gostovanja v Sloveniji.
Tudi pri nas namreč deluje parlamentarni zbor Kvorum, ki ga sestavljajo zaposleni v državnem zboru in državnem svetu z veseljem do ustvarjanja in ohranjanja slovenske kulturne dediščine. Njihov vokalni repertoar vsebuje tako klasične zborovske skladbe kot za zbor prirejene slovenske popevke in tujo zborovsko literaturo.
Zbrane na sobotnem koncertu so poleg doživeto izvedenih božičnih napevov nagovorili predsednik Britanskega parlamentarnega zbora Lord German, veleposlanica Združenega kraljestva v Sloveniji Tiffany Sadler in predsednica Državnega zbora Republike Slovenije Urška Klakočar Zupančič.
Lord German je v nagovoru pojasnil, da prepletanja politike, diplomacije in glasbe kljub nekaterim pomislekom ni težko razumeti. Politiki si namreč prizadevajo ustvariti boljše življenje za ljudi, ki jim služijo, to pa lahko uspe le s sodelovanjem pri reševanju skupnih problemov in tkanjem prijateljskih vezi med različnimi stranmi.
Glasba je univerzalen jezik, s pomočjo katere je dosti lažje graditi mostove med državami.
Glasba je univerzalen jezik, s pomočjo katere je dosti lažje graditi mostove med državami, še toliko bolj ob božiču, ko naša srca napolnjujejo prijateljske in družinske vezi. Lord German je na koncu zbranim v slovenščini zaželel »vesel božič in srečno novo leto«.
Britanska veleposlanica je na koncertu, ki je med drugim obeležil tudi 30 let prijateljskih odnosov med obema državama, izrazila zadovoljstvo ob skupnem nastopu obeh parlamentarnih zborov, kajti »kaj bolje simbolizira vezi med našima državama kot parlamenta, ki z ramo ob rami pojeta v harmoniji?« Izpostavila je tudi trpljenje ukrajinskega naroda in spodbudila k zbiranju prostovoljnih prispevkov v podporo ukrajinskim beguncem v Sloveniji, na koncu pa zbranim prav tako zaželela »vesel božič in srečno novo leto«.
Predsednica Državnega zbora Klakočar Zupančičeva pa je izrazila veselje, kako je glasba dokaz, da »parlamentarna diplomacija seže mnogo dlje od ustaljenih prepričanj«. Spomnila je na številne vezi med Slovenijo in Veliko Britanijo ter vsem zbranim zaželela »prijetne in blagoslovljene praznike«.
Predsednik Britanskega parlamentarnega zbora Lord German je med obiskom v Sloveniji prijazno odgovoril na nekaj naših vprašanj. Pogovor bo objavljen v eni prihodnjih številk tednika Družina.