‘Božjo ljubezen združimo z ljubeznijo do bližnjega’
‘Božjo ljubezen združimo z ljubeznijo do bližnjega’
Papež Benedikt XVI. je na včerajšnji splošni avdienci na Trgu svetega Petra govoril o clunyjskem opatu Petru Častitljivemu, poudaril pa je tudi, da se kristjani v svetu, ki je pogosto buren, ne smejo utruditi tkanja bratskih in miroljubnih odnosov. Odprtost drugemu, odpuščanje in stremljenje k miru so od nekdaj značilnosti krščanskega sloga življenja, še posebej pa so po papeževih besedah pomembne danes, v času, ki je zaznamovan z nestrpnostjo, nesposobnostjo medsebojnega sporazumevanja in spori.
Lahko rečemo, da sveti opat Peter Častitljivi predstavlja zgled tudi za menihe in kristjane našega časa, ki je zaznamovan z burnim življenjskim ritmom, ter ko pogosto prihaja do nestrpnih dejanj in nerazumevanja, sporov in spopadov. Njegovo pričevanje nas vabi, naj Božjo ljubezen združujemo z ljubeznijo do bližnjega ter naj se ne utrudimo tkanja vezi bratstva in sprave, je poudaril sveti oče, ki je Petra Častitljivega, svetnika, ki je bil leta 1122 izvoljen za opata v Clunyju, predstavil kot osebo, ki je bila sama do sebe stroga, do drugih pa prizanesljiva.
Kot je dejal papež, je bil ta svetnik človek, ki je znal združevati ljubezen do Gospoda Jezusa Kristusa z nežnostjo do članov svoje družine, še posebej do matere, in do prijateljev. Bil je gojitelj prijateljstva, še posebej v odnosu do svojih menihov, ki so mu običajno zaupali, saj so bili prepričani, da so sprejeti in razumljeni, je pojasnil sveti oče in dodal, da se je sveti Peter Častitljivi med drugim odlikoval po svoji ljubezni do evharistije in čaščenju Device Marije, pa tudi po skrbi za tiste zunaj Cerkve, zlasti še za jude in muslimane. Prizadeval si je celo za prevod korana.
Po papeževih besedah gre za zgled meniške svetosti, ki je aktualen in poučen v vsakem zgodovinskem trenutku, saj gre za osebnost, prežeto z globoko ljubeznijo do Boga, ki postaja življenje ljubezni in iskrene odprtosti bližnjemu v odpuščanju in stremljenju k miru. Lahko rečemo, je zaključil papež, da gre za življenjski slog kristjana, ki želi postati verodostojni Kristusov učenec, za katerega je značilno trdno prileganje Bogu, ponižnost, delavnost ter zmožnost odpuščanja in miru.