Bolčina: Pahor je bil človek z veliko začetnico
Bolčina: Pahor je bil človek z veliko začetnico
Pahorju so se med drugim poklonili številni vidni predstavniki iz sveta kulture in politike, mnogi z obeh strani meje pa so naklonjenost do pokojnika izkazali tudi z vpisom v žalno knjigo.
Pahor kot Job, ki ga je Bog preizkušal
Pri maši, na kateri je bil prisoten tudi tržaški škof Giampaolo Crepaldi, je duhovnik Karel Bolčina v svoji homiliji dejal, da je bil Pahor »očak in narodnjak, velik humanist in prerok, človek z veliko začetnico«. Pahorja je primerjal s svetopisemskim Jobom, ki ga je Bog preizkušal, navaja STA. »Veliki pričevalec tragedij preteklega stoletja« Boris Pahor, za katerega se zdi, da je Job njegova prapodoba, je tako vzel v roke črnilo in papir in začel pisati o svojem razočaranju in upanju, o trpljenju in odrešenju, o grenkobi in tolažbi, je izpostavil Bolčina.
Bolčina je med Pahorjevimi talenti v ospredje postavil »talent neuničljivega prenašalca fizičnega in moralnega trpljenja skozi desetletja, ki ga je unovčil z vztrajnim vabilom k miru, sožitju, spravi, svobodi in široki kulturi razgledanosti«.
Celotna homilija Karla Bolčine je na voljo v priponki.
»Bodimo evropski po duhu, ampak ne pozabimo na svoj obraz«
Slovenska senatorka v rimskem parlamentu Tatjana Rojc je ob robu pogrebne slovesnosti ugotavljala, da je bila v Pahorju »najprej in najbolj prisotna tista narodna zavest, pripadnost, ampak v duhu Kosovela: bodimo evropski po duhu, ampak ne pozabimo na svoj obraz«. To je bila po njenem tudi Pahorjeva velika modrost: »Tudi v zavesti, da smo v Evropi enakopravni in da so vsi narodi v Evropi pravzaprav manjšine.«
Pahor se je rodil leta 1913 v slovenski družini v Trstu. Med drugo svetovno vojno se je pridružil osvobodilni fronti, leta 1944 so ga nemške oblasti poslale v koncentracijsko taborišče Natzweiler-Struthof. Pozneje je bil deportiran še v druga taborišča.
Arčon: Končuje se zgodovinska era
Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je na družbenem omrežju Facebook zapisal, da se s slovesom Borisa Pahorja končuje zgodovinska era. »Čas, ki je bil za prebivalce območja na meji med Slovenijo in Italijo globoko boleč, a nam je prinesel tudi preseganje bolečine in konfliktov. Vstop v novo obdobje sožitja in razumevanja ne bi bil mogoč brez intelektualnega in duhovnega horizonta, ki nam ga je odpiral Boris Pahor.« Ob tem je še dodal, da bomo pisatelju, ki je bil velik Slovenec, velik Tržačan, velik Evropejec, večno hvaležni.