»Bog živi vas Slovenke! Bog živi vas umetnike!«
»Bog živi vas Slovenke! Bog živi vas umetnike!«
Na kulturni praznik je na široko odprla vrata tudi galerija Družina. Kar pretesni so bili galerijski prostori za vse, ki so želeli od blizu spremljati odprtje razstave 14 pogledov – Bog živi vas Slovenke, prelepe žlahtne rožice … Štirinajst umetnikov, večina se jih je udeležilo odprtja razstave, je s svojo likovno govorico pogledalo … na žensko.
"Slovenci smo eni izmed redkih narodov na svetu, ki praznujemo praznik kulture," je dejal povezovalec odprtja razstave David Ahačič
Anamarija Stibilj Šajn: "Danes smo v ogledalu razstave zagledali 14 in več žensk, za njimi pa 14 ustvarjalcev."
»Razstava, nastala na pobudo Manice Ferenc, je fascinatna. Je poklon kulturnemu prazniku, poklon Prešernu, poklon ženski, poklon umetnosti,« je dejala likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn. »Kako žensko vidi moški ustvarjalec? Kako je na žensko usmeril pogled? Kako jo je negoval z mislimi, čutenji, doživljanji, občutji, z vsem, kar je samo njegovo in najbolj intimno. Razstava, čeprav postavljena na skupni tematski temelj, prinaša izjemno raznolikost. Kaj si je posamezni umetnik predstavljal skozi verz : Bog živi vas Slovenke, prelepe žlahtne rožice? Kako jo je začutil umetnik? V tem tematskem izhodišču, na tematskem obzorju šteje posameznik,« je dejala Stibilj Šajnova, predno je v besedi odkrivala karakter in ustvarjalno identiteto vsakega od štirinajstih avtorjev.
Da razstava ni le razstava žensk v portretni ali avtorsko artikulirani domišljeni podobi, ampak je tudi razstava portretov vsakega izmed ustvarjalcev, je poudarila likovna kritičarka in navedla Vasilija Kandinskega, da je vsako likovno delo enkraten in neponovljiv del stvaritelja. »Danes smo v ogledalu razstave zagledali 14 in več žensk, za njimi pa 14 ustvarjalcev. 14 umetnikov, ki imajo v slovenskem prostoru vlogo in pomen. Ki blestijo po avtorsko izoblikovani likovni poetiki. 14 umetnikov, ki so se rodili v Sloveniji ali prišli v Slovenijo iz drugih okolij s kulturno popotnico in jo v slovenskem kulturnem prostoru obogatili.« Po besedah Stibilj Šajnove je razstava pomemben izsek v sodobno likovno produkcijo, v naš čas in naš prostor skozi oči umetnikov, kako ti vidijo žensko. Upodobitve žensk so se skozi zgodovino spreminjale, je dejala likovna kritičarka, spreminjale pa so se tudi vloge ženske skozi umetnost: »Je ženska, žena, ljubica, boginja, angel, vir erosa, dama, odeta v žlahtno draperijo, ali razkrita s čari venere … Bitje, ki pooseblja lepoto in estetsko dovršenost. In prekipeva v duhovnem naboju – vse to in še več so odkrivali današnji razstavljavci. Danes so pred nami razkrite ženske, a še vedno enigmatične v svoji notranjosti.«
Štirinajst pogledov …na žensko. Vsak drugačen. Razstava, ki je tematsko omejena in vendarle izjemno bogata. Stibilj Šajnova je predstavitev sklenila s parafriziranjem Prešerna: »Bog živi vas umetniki! Zaradi vas bomo danes s te razstave odšli bogatejši. Zaradi vas je naša likovna umetnost neprecenljiva.«
(več v tiskani Družini)
Likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn
Mirko Mahnič: "Družina je pokazala svoj izjemen odnos do počastitve našega velikega genija"
Razstavo naj bi odprl Prešernoslovec Mirko Mahnič, ki pa se zaradi bolezni odprtja ni mogel udeležiti, je pa poslal pismo, prebral ga je David Ahačič, ki je prireditev tudi povezoval. »Žal mi je, da ne morem uresničiti napovedi, da bom odprl to slovesnost. Trda starost me je prisilila k tej neljubi odpovedi. Lepe pozdrave in čestitke vsem ustvarjalcem, ki so nam ponudili odlične podobe … Prav je, da ste se umetniki odločili za to lepo dejanje, s tem ste sijajno počastili Prešernov dan. Tudi prireditelji te razstave, Družina, je pokazala svoj izjemen odnos do počastitve našega velikega genija. Želim vam lepo sprejetje portretov in polno doživetje Prešernovega praznika.«
Matjaž Pikalo je odprtje razstave obogatil s prepevanjem avtorskih pesmi ...
... in recitiranjem Prešernovih poezij ...
Razstavo sta postavila Tone Seifert in Dorian Španzel, slednji je oblikoval tudi katalog ob razstavi
Med štirinajstimi razstavljalci sta tudi Tomaž Perko in Nikolaj Mašukov
Umetnik Adel Seyoun, ki ustvarja na Primorskem, je pokazal svojo razstavljeno sliko jordanskemu konzulu v Sloveniji
Mirsad Begič je razstavil svoje štiri ženske kipe. V pogovoru z umetnico Biljano Unkovsko, ženo Rudolfa Španzla, znani umetnik tudi razstavlja na razstavi veliko sliko sv. Tereza
Na odprtju razstave si je ženske portrete ogledal tudi arhitekt Janez Suhadolc
Likovna kritičarka Anamarija Stibilj šajn in povezovalec prireditve David Ahačič
Umetniki Nikolaj Mašukov, Janez Štros in Jurij Kravcov
Umetnik Mik Simčič pred svojima upodobljenima ženskama na sliki in v kiparski tehniki daje izjavo novinarki spletne strani Družina Katji Cingerle. Videopogovori z umetniki bodo na spletni strani objavljeni v četrtek. (fotografije K. H.)
Več o razstavi v tiskani številki Družine
VIDEO PREDSTAVITVE: