Bober
Bober
BOBRI
Bobri so v preteklosti naseljevali velik del Evrope (tudi Slovenijo), ampak so pri nas konec 18. stoletja zaradi čezmernega lova izumrli. Pred približno 20 leti pa se je bober sam vrnil v Slovenijo! Prišel je iz sosednje Hrvaške. Vsako leto naravovarstveniki na poplavnih ravnicah opazijo večje število živali. Danes je bober v Sloveniji zavarovana živalska vrsta. Znanstveniki ocenjujejo, da pri nas živi okoli 60 bobrovih družin, od 300 do 500 bobrov.
GLAVA
Oči, majhne uhlje in nosnice imajo na vrhu glave. Med potapljanjem zaprejo nosnice in sluhovod, da jim voda ne vdre v nos in ušesa. Pod vodo zdržijo celih 15 minut.
OČI
Oči imajo tretjo veko, ki je prozorna in ščiti oko pred vodo ter omogoča gledanje pod vodo.
ZOBJE
Bobri imajo dvajset zob. Močni in dletasti sekalci so preoblikovani v glodače, ki nenehno rastejo. Sklenina v glodačih vsebuje železo, zato so zobje izjemno močni, ostri in oranžne do kostanjevo rjave barve.
KOŽUH
Bobrov kožuh je gost in ščetinast, rjave do skoraj črne barve. Krajšo podlanko prekriva daljša resasta dlaka, zato ga voda ne premoči do kože.
NOGE
Noge so mišičaste. Pri plavanju se poganjajo z zadnjimi nogami, na katerih imajo med prsti plavalno kožico. Plavajo s hitrostjo 8 km/h. Drugi in tretji prst na zadnjih nogah imata dvojni krempelj, s katerim si prečesavajo kožuh in odstranjujejo zajedavce.
REP
Rep je ploščat in luskast. V njem se kopičijo zaloge maščobe za zimsko obdobje.
Z repom krmarijo pri plavanju. Uporabljajo ga kot vzvod pri vlečenju vej ter za oporo, ko stojijo pokonci. V poletni vročini rep pomočijo v vodo in se tako hladijo.
OPOZARJANJE
NA NEVARNOST
Kadar bober z repom plosko udari po vodni gladini, z glasnim pokom opozori ostale bobre na nevarnost. Takrat vsi izginejo na varno pod vodno gladino.
Članek je bil objavljen v aprilski številki mavrice. Nanjo se lahko naročite po naši spletni trgovini. Hvala, ker z nakupom podpirate nastajanje kakovostnih katoliških vsebin za otroke in starše.