Blejski Vintgar – knjiga ob 130. obletnici
Blejski Vintgar – knjiga ob 130. obletnici
Sotesko Vintgar pri Gorjah pri Bledu je na svetovni zemljevid postavil Jakob Žumer, ko jo je leta 1890 odkril skupaj z blejskim kartografom in fotografom Benediktom Lergetporerjem. Že tri leta zatem so jo s pomočjo domačinov svečano odprli za obiskovalce. Od leta 1946 sotesko upravlja Turistično društvo Gorje, tega leta si jo je ogledalo 17.721 obiskovalcev, leta 2021 pa 223.070. Ravno domačini so zaslužni, da je soteska Vintgar med najbolj obiskanimi točkami v Sloveniji in je znana po svetu.
Fotografije poudarijo lepoto in čar naravne znamenitosti
Turistično društvo Gorje je ob letošnji 130. obletnici odprtja soteske za obiskovalce izdalo zbornik Skrivnostna soteska vabi o zgodovinskih, kulturnih in naravoslovnih razsežnostih soteske Vintgar. Na 257 straneh lahko beremo o različnih pogledih na sotesko, seznani nas z njenimi zgodbami, predstavili so tudi znamenite obiskovalce, ki so sotesko občudovali in v njej našli vir navdiha. Uredništvo je dodalo strokovne opise, kot sta hidrogeologija soteske ter pregled njenega rastlinstva in živalstva. Predstavili so predsednike Turističnega društva Gorje od leta 1946, delovanje društva ter druge zaslužne člane. Seznanimo se z raznoliko zbirko poštnih razglednic od odprtja soteske do druge svetovne vojne. Knjiga vsebuje reprodukcije prvih razglednic, slike, naslikane iz materialov, ki jih je prinesla reka Radovna, in čudovite fotografije, ki poudarijo lepoto ter čar te naravne znamenitosti.
Široka paleta informacij o soteski Vintgar
Idejo o obsežnem delu, ki bi združevalo široko paleto informacij o soteski Vintgar, so v Turističnem društvu Gorje začeli gojiti leta 2019. Dve leti zatem so izdali knjižico z naslovom Rastje in rastlinstvo soteske Vintgar. Leta 2022 so z namenom priprave zbornika oblikovali uredniški odbor, ki ga je vodil podpredsednik TD Gorje Janez Hudovernik. Člani odbora Tomaž Bregant, Vojko Zavodnik, Marjan Zupan, Andrej Černe, Srečko Vernig, Veronika Peterman, Toni Zupan in Sebastjan Slivnik so skupaj z urednico Dragico Breskvar gradivo pridobivali iz do zdaj objavljenih virov, pripovedi starejših občanov in se živečih predsednikov.
Potovanje skozi čas nas vodi skozi zgodbe in anekdote
Zbornik ni le suhoparen pregled zgodovine soteske Vintgar, temveč pravo potovanje skozi čas, ki bralca vodi skozi zgodbe in anekdote, ki obkrožajo to naravno čudo. Tako lahko dobi občutek za ljudi, ki so sotesko oblikovali, negovali in jo ljubili skozi leta. Soteska Vintgar namreč ni samo naravna znamenitost, je živa zgodovina in kulturna dediščina, ki je zdaj s to knjigo zabeležena za sedanje in prihodnje rodove.
Slap Šum je največji rečni slap v Sloveniji
Dvoletno delo in raziskovanje avtorjev je zagotovilo tudi prave podatke glede napak, ki se o soteski pojavljajo v objavljenih virih. V literaturi lahko najdemo podatek o višini slapu Šum, ki je največji rečni slap v Sloveniji. Ponekod je navedeno, da je visok od 13 do celo 28 metrov, nedavno so višino izmerili in ta je 14,7 metra.
Soteska Vintgar je naravna znamenitost, ki zahteva posebno skrb in ohranjanje narave je bilo in bo še naprej vodilo TD Gorje. Skupaj z Javnim zavodom Triglavski narodni park se trudijo slediti temu poslanstvu.