Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Blaženi Anton Martin, prosi za nas!

Za vas piše:
Spletno uredništvo
Objava: 24. 09. 2024 / 00:30
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 24.09.2024 / 05:45
Ustavi predvajanje Nalaganje
Blaženi Anton Martin, prosi za nas!
»Sveta vera bodi vam luč, materni jezik pa ključ do zveličavne omike!« FOTO: arhiv Družine

Blaženi Anton Martin, prosi za nas!

God blaženega škofa Antona Martina Slomška obhajamo 24. septembra. Ker letos mineva dvesto let od začetka njegove duhovniške poti, na katero je prav tako stopil v tem jesenskem mesecu, tokrat obeležujemo kar »Slomškov september«.

V letošnjem letu se namreč spominjamo nekaterih pomembnih mejnikov, povezanih z njegovim življenjem in delom: škof Slomšek, ki je pustil globoke sledi v slovenski zgodovini, je pred 200 leti prejel diakonsko in mašniško posvečenje. Duhovnik je postal na mali šmaren leta 1824, 26. septembra pa bo minilo dvesto let, odkar je pel novo mašo v Olimju.

Preberite tudi: 200 let mašniškega posvečenja A. M. Slomška – kaj prinaša obletnica?

Pri svojem dušno-pastirskem delu si je ves čas močno prizadeval za ohranjanje in rast slovenske kulture, jezika in šolstva (zbornik Drobtinice, ustanovitev Mohorjeve družbe, priročnik Blaže in Nežica v nedeljski šoli …), znal je ceniti lepote in darove stvarstva, prizadeval si je za socialno enakost vseh ljudi in za edinost med kristjani (Bratovščina sv. Cirila in Metoda za cerkveno zedinjenje), toda ob vsem tem je imel pogled vedno usmerjen k Bogu: »V nebesih sem doma: to meni pravita zemlja ino nebo in vsaka stvar lepo. V nebesih sem doma, nisem tega sveta, nebes se veselim, v nebesa prit' želim.«

Bl. Anton Martin Slomšek je zavetnik šolarjev in dijakov, učiteljev, ekumenskih delavcev, vinogradnikov in vinarjev.

Sv. papež Janez Pavel II. je škofa Slomška ob svojem drugem obisku v Sloveniji leta 1999 razglasil za blaženega in določil, da njegov god obhajamo 24. septembra, na njegov rojstni dan za nebesa. Slomškovo nedeljo obhajamo na nedeljo, ki je po datumu najbližje njegovemu godovnemu dnevu: letos je bilo to 22. septembra, pri tedniku Družina pa smo ob tej priložnosti pripravili tudi posebno prilogo z naslovom Slomškov list. Bl. Anton Martin Slomšek je zavetnik šolarjev in dijakov, učiteljev, ekumenskih delavcev, vinogradnikov in vinarjev. 

Bl. Anton Martin Slomšek. FOTO: arhiv Družine

Slomšek ni bil le odličen pridigar, temveč tudi izvrsten književnik, kar dokazujejo njegova številna pesniška in prozna dela. Tudi tukaj se je pogosto izkazal kot odličen oznanjevalec, ki je znal tudi o zahtevnejših stvareh spregovoriti razumljivo in prepričljivo. V pesmi Potolaženje v trpljenji (iz leta 1838) nas takole nagovarja:

Hvala Bogu za trpljenje, / ono pride iz nebes; / da poslajša nam življenje / on pošilja žalost vmes.

Tak v poletni le vročini / sladko grozdičje zori / in na trnati ojstrini / žlahtna vrtnica cveti.

O ponočnim temnim mraki / se svetloba zvezd pozna; / le na temnimu oblaki / se olepša maverca.

Kedar žalost na objide, / nikdar ne obvupajmo; / saj za dežam sonce pride, / lepši sonce romeno.

Oh obrišmo solze mile, / saj so žlahne jagode, / ki nam bojo spremenile / se v nebeške bisere.

Cerkev v Košakih, ki je posvečena Antonu Martinu Slomšku. FOTO: Jože Potrpin.

Škof Slomšek po Sloveniji

Bl. Anton Martin Slomšek je glavni zavetnik celjske škofije, kjer njegovo ime nosita dve župniji (Celje – Bl. Anton Martin Slomšek in Velenje – Bl. Anton Martin Slomšek).

Slomšku so posvečene tri cerkve, ena župnijska (župnija Maribor – Košaki) in dve podružnični, in sicer v Rečici (župnija Sv. Jedrt nad Laškim) ter v Gornji Bistrici (župnija Črensovci). Posvečene so mu tudi kapele v več župnijah in ustanovah. Po njem so poimenovane številne ulice in trgi v različnih slovenskih krajih. V Mariboru deluje Slomškova založba, z njegovim imenom se ponašajo tudi nekatera podjetja, ustanove, šole in vrtci na Slovenskem in v tujini.

Od leta 1985 Mariborska nadškofija podeljuje Odličje škofa A. M. Slomška, od leta 1999 pa se mladi in tudi starejši bralci lahko potegujejo za Slomškovo bralno priznanje.

Od leta 1985 Mariborska nadškofija podeljuje Odličje škofa A. M. Slomška, od leta 1999 pa se mladi in tudi starejši bralci lahko potegujejo za Slomškovo bralno priznanje. 

Ob lepem vremenu se je zanimivo in poučno odpraviti po Slomškovi romarski poti, ki zajema postaje njegovega službovanja.

Obeležje v Olimju. FOTO: Katja Cingerle

Prosimo za Slomškovo kanonizacijo!

Našemu blaženemu škofu Antonu Martinu se radi priporočajmo v stiskah in težavah, prosimo pa tudi za njegovo kanonizacijo z naslednjo molitvijo:

Nebeški Oče! 
Bl. škof Anton Martin Slomšek je luč 
na poti našega krščanskega življenja. 
Naj nas spremlja njegov zgled in podpira njegova priprošnja, 
da bomo v edinosti s teboj in med seboj 
napredovali v veri, upanju in ljubezni 
in bodo uslišane naše prošnje za njegovo kanonizacijo. 
To prosimo po Kristusu, našem Gospodu. Amen.

Nalaganje
Nazaj na vrh