Blagoslov spomenika dvema duhovnikoma
Blagoslov spomenika dvema duhovnikoma
70 let po tragični smrti duhovnikov Filipa Terčelja in Franca Krašne bodo blagoslovili njun spomenik, ki so ga postavili lani. V spomin na Filipa Terčelja poteka Terčeljeva pot na Kovk pri Ajdovščini, vsako leto pa se zberejo na na Terčljevem shodu z mašo.
Filip Terčelj iz Grivč pri Ajdovščini je bil duhovnik, publicist, pisatelj in pesnik. Po osnovni šoli v Šturjah je odšel v Ljubljano na škofijsko klasično gimnazijo v Šentvidu. Nato pa je stopil v bogoslovje. Duhovniško posvečenje je prejel 8. januarja 1917. Študij je nadaljeval v Kölnu, kjer je postal profesor teologije, hkrati pa je pomagal slovenskim izseljencev, še posebej vestfalskim rudarjem in proučeval delovanje nemških katoliških prosvetnih organizacij.
Svoja besedila je objavljal v časopisu Naš čolnič, nato pa v Družini. Pisal je kratko prozo, pedagoška, nabožna besedila in pesmi. Sodeloval je tudi z Goriško Mohorjevo družbo.
V Prosvetni zvezi je na Goriškem v dvajsetih letih prejšnjega stoletja, ko so Primorci trpeli pod italijansko oblastjo, z organizacijo pestrega kulturnega in družbenega dogajanja prispeval k dvigu narodne zavesti in vere v Boga, dokler ni italijanska oblast prepovedala vsako udejstvovanje v slovenskem jeziku in Terčelja zaprla zaradi njegovega delovanja. Obsojen je bil na petletno izgnanstvo v Campobasso. Po vrnitvi ni našel dela na Primorskem, zato je odšel v Ljubljano, kjer je postal profesor na II. državni gimnaziji (zdaj Poljanska). Nadaljeval je kulturno ustvarjanje in svojim dijakom pomagal tudi finančno. Po vojni se je znašel v nemilosti zaradi govoric, da je sodeloval z okupatorjem in bil znova zaprt ter izpuščen. Umrl je na današnji dan, 7. januarja, leta 1946. Na poti do Ljubljane, kjer bi z župnikom v Sorici Francem Krašno posredoval zaradi izselitve kmetov, ker so imeli priimke nemškega izvora, so ju zajeli člani KPS in ju ubili.
Leta 1947 so njune ostanke iz Štulčeve grape, s kraja njune smrti, prenesli na pokopališče v Davčah. Lani septembra so v Štulčevi grapi postavili spomenik umorjenima duhovnikoma, točno 70 let po tragičnih dogodkih pa bo blagoslovljen.
Vir in foto: arhiv Družine
Preberite tudi:
Praznovanje 120-letnice rojstva Filipa Terčelja