Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Blagoslov križa v spomin na prvo mašo za slovenske vojake

Janez Porenta
Za vas pišejo:
Janez Porenta, Ksenja Hočevar
Objava: 04. 07. 2021 / 19:53
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 04.07.2021 / 20:04
Ustavi predvajanje Nalaganje
Blagoslov križa v spomin na prvo mašo za slovenske vojake
Na spominski slovesnosti so počastili 30. obletnico samostojne Slovenije in se spomnili prve maše za slovenske vojake. FOTO: TW Vlada RS

Blagoslov križa v spomin na prvo mašo za slovenske vojake

V Ivančni Gorici so danes, v počastitev 30. obletnice samostojne Slovenije in v spomin na prvo mašo za slovenske vojake, izpeljali spominsko svečanost z blagoslovom obeležja, ki se je je udeležil tudi predsednik vlade Janez Janša, zbrane na slovesnosti pa sta nagovorila tudi župan Dušan Strnad in duhovnik Jože Plut, župnijski upravitelj župnije Polica.

Premier se je ob tej priložnosti udeležil tudi maše za domovino, ki jo je daroval ljubljanski nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) msgr. Stanislav Zore.

Samostojnost ni bila splošno odobravano dejstvo

Nadškof je v pridigi prelomni čas pred 30 leti označil za poseben čas pričakovanja, navdušenja ob vzpostavitvi nove – naše države Slovenije, optimističnega pogleda vnaprej, pa tudi čas, v katerem smo se začeli zavedati, da nam je bila naša samostojnost zaradi svetovnega spleta okoliščin resda na nek način podarjena, da pa bo treba za ta dar trdo delati in ga obraniti, če ga želimo imeti. »Kajti naša samostojnost ni bila splošno sprejeto in še manj splošno odobravano dejstvo. Nekateri so o njej dvomili, drugi so jo hoteli na silo preprečiti,« je poudaril Stanislav Zore.


Križ je protislovno znamenje

Hkrati je nadškof blagoslovil odkrito obeležje – križ v spomin na prvo mašo za slovenske vojake, ki jo je tedaj daroval dolgoletni vojaški vikar Jože Plut. »Znamenje Božje zmage nad svetom je ravno križ. To je protislovno znamenje. Postal je simbol trpljenja, preizkušnje, stiske, hkrati pa je za verujoče znamenje odrešenja in zmage. Na križu je namreč Kristus ohranil najvišje dostojanstvo. Ko je vse okoli njega pljuskalo in brbotalo od sovraštva, zlobe in zla, je on ostajal zunaj tega dogajanja,« je še dodal nadškof Stanislav Zore.

Spomin na žrtve in njihove svojce

Na blagoslovljenem križu je napis 'Videlo ga bo vsako oko, tudi tisti, ki so ga prebodli, in zaradi njega se bodo bili na prsi vsi narodi na zemlji' (Raz 1,7). »Povabim vas, da se ob današnjem spominu na prvo sv. mašo za slovenske vojake spomnimo posebno vseh tistih, ki so v tej vojni umrli, prav tako pa tudi njihovih domačih, ki so najdlje nosili bolečino. Zahvaljujem se tudi Občini Ivančna Gorica in Slovenski vojski, ki sta v letu sv. Jožefa v zahvalo za 30 let samostojne in demokratične Slovenije ter v spomin na prvo sv. mašo za slovenske vojake postavili ta križ,« je pridigo sklenil nadškof Zore.

Arhitektka Vera Klepej Turnšek: Oblikovanje križa je navdihnila Božja beseda, ki ima moč, da vzbuja upanje, tolaži in odpira novo življenje. FOTO: Jože Potrpin

Delo arhitektke Vere Klepej Turnšek

Arhitektka križa Vera Klepej Turnšek je posebej za Družino povedala: »Križ naj ne bi bil le spomin na dogodek in zahvala za 30 let demokracije, ampak naj bi nosil tudi sporočilo upanja za vse in pokazal smer k spravi. Oblikovanje križa je navdihnila Božja beseda, ki ima moč, da vzbuja upanje, tolaži in odpira novo življenje. Na križu sta v prepletu dveh 'trakov' izpisana dva svetopisemska citata: 'Če je kdo žejen, naj pride k meni in naj pije' (Jn 7,37) in beseda iz Razodetja (Raz 1,7): '… in videlo ga bo vsako oko, tudi tisti, ki so ga prebodli, in zaradi njega se bodo bili na prsi vsi narodi na zemlji'.«

Znamenje upanja in veselja tudi za našo mlado državo

Arhitektka Vera Klepej Turnšek je nadaljevala: »Jezus je povedal, kje se napaja naše življenje. V besedi, ki je bila razodeta po Kristusovi smrti, se ta trditev še enkrat ponovi tako, da objame vse ljudi, vse narode – tudi tiste, ki so 'ga prebodli'. Besede obeh krakov se v sredini križa prepletajo tako, da lahko v sredini križa preberemo napis: NA PRSI … K MENI. Tako je mesto pomiritve, upanja in novega življenja povsem jasno – na Kristusovih prsih v njegovi srčni rani. Med besedama je odprtina, kot zrno, kot srčna rana, iz katere v osrednjem delu vertikalni krak križa mehko vzvaluje. Kristusova srčna rana nam je odprla studence milosti in upanje za vse. Zato je križ znamenje upanja in veselja tudi za našo mlado državo.«

Nadškof Stanislav Zore: Znamenje Božje zmage nad svetom je ravno križ. FOTO: Slovenska škofovska konferenca

Bog je še posebej pozorno pogledal na nas pred 30 leti

Predsednik vlade Janez Janša je v nagovoru izpostavil, da je Bog na nas gledal dobrohotno, ko je delil naravne lepote: »Še posebej pozorno pa je pogledal na nas, ko smo pred 30 leti naredili dejanje, pri katerem – z izjemo naših rojakov po svetu – ni bilo nobene podpore in smo si jo morali zagotoviti z lastnimi dejanji in s tem, da so tisti, ki so prišli sem, na lastne oči videli, kaj je resnica in kaj propaganda. To, kar se je dogajalo takrat po vsej Sloveniji, vključno z molitvami po cerkvah, enotah TO, je bilo nekaj, kar je izhajalo iz naše biti, identitete.«

Šuštarjev blagoslov in ugasnjen mikrofon

Spomnil se je še simbolične blagoslovitve slovenske lipe pred 30 leti, kar je nadškof Alojzij Šuštar opravil z izbranimi besedami, a ga Slovenija ni slišala, saj je nekdo namerno izključil mikrofon. »Zato je bilo treba blagoslov ponoviti v molitvah po cerkvah, enotah, ki so branile Slovenijo, in vsak pri sebi. Po 30 letih smo napako nekoliko popravili, iskreno sem hvaležen nadškofu Stanislavu Zoretu, da je Slovenijo po 30 letih blagoslovil tako, da smo ga vsi slišali zavedajoč se, da je blagoslov namenjen vsem, ne glede na politično prepričanje, mnenje o preteklosti in prihodnosti ali veroizpoved,« je še dejal Janez Janša.

Nalaganje
Nazaj na vrh