Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Bi Jezus imel podkast?

Za vas piše:
Mojca Purger
Objava: 07. 10. 2024 / 14:04
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 07.10.2024 / 14:29
Ustavi predvajanje Nalaganje
Bi Jezus imel podkast?
Bi Jezus imel podkast? je bil naslov okrogle mize na Avdiofestivalu Radia Slovenija. FOTO: Siniša Kanižaj

Bi Jezus imel podkast?

Bi Jezus imel podkast, so se v ponedeljek, 7. oktobra, na okrogli mizi v okviru Avdiofestivala, ki ga organizira Radio Slovenija, pogovarjali duhovnik in vloger Martin Golob, pater in pisatelj Branko Cestnik, Aletein novinar Lojze Grčman in radijski voditelj Jure Sešek z Radia Ognjišče.

Pogovor o Jezusu in novih medijih je spretno usmerjal radijski voditelj Aleksander Čobec, ki je gostom postavljal izzivalna vprašanja, ob katerih so obiskovalci dogodka v ljubljanski Cukrarni slišali številne zanimive misli. Razpravljali so o tem, kako bi Jezus danes uporabljal sodobne medije, kot je podkast. Sklenili so, da bi gotovo izkoristil sodobne komunikacijske kanale, vendar bi to počel na pristen in preprost način, brez iskanja všečkov.

Veliko zanimanje za pogovor v živo na Avdiofestivalu Radia Slovenija v ljubljanski Cukrarni. FOTO: Siniša Kanižaj

Jure Sešek: Jezusa bi vprašal, kje smo zašli in ali nas lahko malo zavrti nazaj

Jure Sešek. FOTO: Siniša Kanižaj

Jure Sešek z Radia Ognjišče je povedal, da ima občutek, da Jezusove besede v večinskih medijih ne odmevajo več. »Skrbi me za vso to ljubezen, o kateri toliko govorimo, jo iščemo, na naslovnicah časopisov pa je ni. Jezusa bi vprašal, kje je bilo tisto križišče, kjer smo zašli, in ga prosil, ali nas lahko malo zavrti nazaj.« Poudaril je pomen iskrenosti v komunikaciji, še posebej na radiu, kjer poslušalci začutijo, ali je sporočilo pristno. Govoril je o tem, da ljudje prepoznajo iskrenost in da je pomembno, da s poslušalci vzpostaviš pristen stik. V družbi, kjer je komunikacije preveč, so osebni stiki vse dragocenejši, so se z njim strinjali vsi gostje.

Lojze Grčman: Jezus bi se izogibal nepotrebnemu obračunavanju s spletnimi troli 

Lojze Grčman. FOTO: Siniša Kanižaj

Lojze Grčman je razmišljal o tem, kako bi Jezus danes komuniciral. Predstavlja si, da bi uporabljal sodobne tehnologije, kot so Instagram zgodbe, kjer bi delil slike, na primer ribičev, in zraven napisal kakšno priliko. »Moralo pa bi biti nekoliko krajše, ker je danes pozornost tako kratka,« je dejal. Dodal je, da bi Jezus komuniciral jasno in razumljivo, meni pa tudi, da bi se izogibal nepotrebnim obračunom s spletnimi troli. Pri Aletei podobno kot Jezus poskušajo z zgodbami ljudi, ki so šli skozi preizkušnje, pričevati o Bogu, tudi če ne govorijo neposredno o njem, je povedal.

Na vprašanje, kaj bi Jezusa vprašal, pa je dejal, da bi ga vprašal, kako je bilo med vstajenjem in kako odpustiti, ko te najbolj boli. »To je, verjamem, uganka za vse nas, vsaj kdaj.« 

Branko Cestnik: Jezus bi se izognil nastopaštvu, šminki in pozi

P. Branko Cestnik. FOTO: Siniša Kanižaj

P. Cestnik je izpostavil, da bi bil Jezus tudi danes preprost, prepričljiv in avtentičen, pri čemer ne bi iskal všečkov ali priljubljenosti. Jezus ni imel formalne izobrazbe, vendar je bil naravno moder, je razlagal na okrogli mizi. P. Cestnik meni, da bi Jezus znal uporabiti sodobne komunikacijske metode, a se ne bi prepustil nastopaštvu ali prekomerni izpostavljenosti, ki je značilna za današnjo družbo.

Poudaril pa je, da vsaka družba potrebuje svoje svete može, ki ponazarjajo drugačen svet, pogosto so to pop zvezdniki. Med temi sta danes po besedah p. Branka Cestnika tudi duhovnika Martin Golob in Karel Gržan. »Da se je med epidemijo pojavil Martin Golob, je bil mali čudež, da v tistem času nismo bili tako sami. Ugotovili smo čudež povezanosti prek spleta. Papež Frančišek pravi, da je splet Božji dar.« P. Cestnik je prednost prisotnosti duhovnika izpostavil tudi v tem, da se mu na spletu lahko približajo tudi ljudje, ki sicer ne hodijo v cerkev.

Martin Golob: Ne predstavljam si, da bi Jezus snemal podkast, to bi počel sveti Pavel

Martin Golob. FOTO: Siniša Kanižaj

Martin Golob, župnik v Grosupljem, poudarja, da je njegova dejavnost na družbenih omrežjih spontana in izhaja iz potreb ljudi. Začel je med korono, ko je po Facebooku prenašal svete maše. »Takrat sem bil še v Bohinju in so ljudje darovali za mašo. Rekel sem, da jo moram posneti, da bodo Bohinjci vedeli, da sem jo opravil,« je razložil. »Nato so se vključile še televizije. Kratke videe ali reelse pa na spletu objavljam od februarja naprej. Mladi mi pomagajo pri oblikovanju in skupaj snemamo. Ta snemanja so zelo zabavna in mi niso v breme. Ne obremenjujem se s tem, kako uspešna je kakšna stvar, koliko ogledov ima ali kaj se spodaj piše. Uživam v tem delu, saj smo skupaj, se zabavamo in veliko se smejimo. Za njih je to lepa dejavnost in dragocena izkušnja. Ko snemam za Gold TV, je to tudi moj prosti čas, ko se posvetim določeni vsebini. Če včasih izgledam nekoliko zaspano, je to moja odločitev, ki mi ustreza. Ni mi breme.«

Na vprašanje, o kateri priliki bi Jezus posnel podkast, je Martin Golob odgovoril, da najbrž o izgubljenem sinu ali pa o ženi, ki je izgubila drahmo. A ni bil ravno prepričan, da bi Jezus sploh snemal podkaste. »Ko sem premišljeval o naslovu današnjega srečanja, sem prišel do misli, da Jezus najbrž ne bi snemal podkasta, vsaj jaz si ne predstavljam. Gotovo pa bi to počel sveti Pavel, ki je z velikim zanosom oznanjeval evangelij, kjerkoli je dobil priložnost.«

Nalaganje
Nazaj na vrh