Mnenje o žuželkah v jedilniku so delili Mojca Koman, Tjaša Sušin, Luka Košir in Marko Čižman. FOTO: arhiv Družine
Bi jedli čričke, murne, kobilice, muhe, mravlje in ostale žuželke?
Rast prebivalstva na zemlji predstavlja izziv tudi prehrambni industriji, ki je v neprestanem iskanju novih virov energije. Kot rešitev se ponujajo tudi žuželke, ki jih že zdaj uživata dve milijardi ljudi. Koliko pa smo temu naklonjeni Slovenci?
Insekti veljajo za vir vitaminov, mineralov in beljakovin, hkrati – tako kot druga prehrana – povzročajo alergijske reakcije. Do njihove uporabe smo Slovenci še precej zadržani, v naši anketi na twitterju se je velika večina glasujočih opredelila, da nikakor niso za to, da bi v jedilnike dodali žuželke.
Vir: Twitter Družina
Se bomo žuželkam v prehrani lahko izognili?
A glede na evropsko uredbo, ki je v veljavo stopila 24. januarja, je v prehrani v Evropski uniji, s tem seveda tudi v Sloveniji, odslej dovoljena uporaba delno razmaščene moke iz prahu hišnih murnov oz. čričkova. Evropska komisija pa je odobrila tudi uporabo ličink malega mokarja.
Slovenci smo do uvedbe žuželk v prehrano precej zadržani. FOTO: Shutterstock
Primesi žuželk bo mogoče najti v vseh pekovskih izdelkih, suhih pred pripravljenih mešanicah za peko, piškotih, omakah, juhah v prahu, jušnih kockah, picah, jedeh v pločevinkah, izdelkih z mlečnim prahom, sladoledih, pudingih, namazi, mesnih nadomestkih za vegetarijance in vegan, krekerjih, izdelkih iz koruzne moke, pivu, čokoladi. Če se bomo žuželkam v prehrani želeli izogniti bo treba zelo pozorno prebirati deklaracije izdelkov.
Kaj menijo o uporabi žuželk v prehrani in ali bi jih umestili v svoje jedilnike, smo vprašali skavtsko načelnico Tjašo Sušin, kuharja in duhovnika Marka Čižmana, prehrambno svetovalko Mojco Koman in šefa restavracije Grič Luko Koširja.
Tjaša Sušin: Kakšna kobilica ali mravlja sem in tja kdaj