Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Benedikt XVI. sprejel predstavnike katoliških prostovoljcev

Objava: 14. 11. 2011 / 10:38
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:10
Ustavi predvajanje Nalaganje

Benedikt XVI. sprejel predstavnike katoliških prostovoljcev

Po mnenju svetega očeta je vera katoličanov je okrepljena, ko vidijo, kaj je bilo storjeno v Kristusovem imenu.

Benedikt XVI. je minuli petek, na praznik sv. Martina, sprejel udeležence srečanja o katoliškem prostovoljstvu, ki ga je ob evropskem letu prostovoljstva v Rimu pripravil Papeški svet Cor Unum. Kot poroča Radio Vatikan, je papež v nagovoru dejal, da je prostovoljno delo v današnjem negotovem času razlog za zaupanje, saj kaže na to, da dobrota obstaja in raste. Po mnenju Benedikta XVI. je 'vera vseh katoličanov zagotovo okrepljena, ko vidijo, kaj je bilo storjeno v Kristusovem imenu'.

Za kristjane prostovoljno delo ni le izraz dobre volje, ampak temelji na osebni izkušnji Kristusa, je nadaljeval sveti oče. On je bil prvi, ki je služil človeštvu, svobodno je dal svoje življenje za dobro vseh. Ta dar ne izhaja iz naših zaslug, ampak se nam je Bog sam podaril. Doživetje Božje velikodušne ljubezni nas poziva in nas osvobaja, da bi osvojili enako držo do naših bratov in sester, je dejal papež. To Božjo ljubezen še posebej doživimo v evharistiji, ko Božji Sin v lomljenju kruha poveže vertikalno dimenzijo svoje božanskosti s horizontalno dimenzijo našega služenja bratom in sestram.

Po papeževih besedah nam Kristusova milost pomaga, da v sebi odkrijemo človeško željo po solidarnosti in osnovno poklicanost k ljubezni. Njegova milost izpopolnjuje, krepi in dviga to poklicanost ter nas usposablja, da služimo drugim brez plačila, zadovoljstva ali nagrade, zatrjuje sveti oče. V tem se vidi delček veličine te poklicanosti, namreč služiti drugim z enako svobodo in velikodušnostjo kot sam Bog. Na ta način tudi mi postanemo vidno orodje njegove ljubezni v svetu, ki sredi revščine, osamljenosti, odrinjenosti in spregledanosti še vedno hrepeni po ljubezni. Čeprav katoliško prostovoljno delo ne more odgovoriti na vse te potrebe, nam to ne jemlje poguma, je nadaljeval papež ter opozoril, da nas to tudi ne sme zavesti v ideologije, ki želijo spremeniti svet samo z ozirom na človeški pogled. To malo, ki ga zmoremo narediti, da bi olajšali človeške potrebe, lahko vidimo kot dobro seme, ki bo zraslo in rodilo sadove.

Papež je izpostavil tudi pomembno vlogo prostovoljstva kot pričevanja v civilni družbi. Dolžnost civilne oblasti je, da prizna in ceni ta prispevek, ne da bi ga pačila. Vloga prostovoljcev kot kristjanov pa je, da so aktivni del družbenega življenja, da si prizadevajo družbo narediti še bolj človeško in še bolj zaznamovano z resnično svobodo, pravičnostjo in solidarnostjo.

Benedikt XVI. je svoj nagovor sklenil s spodbudo, namenjeno mladim, da bi v prostovoljnem delu odkrili pot rasti v ljubezni, ki se podarja in tako daje življenju globlji smisel. Mladi se rade volje odzovejo na klic ljubezni, je zatrdil sveti oče ter zbrane povabil, naj jim pomagajo slišati Kristusa v svojem srcu.

Kupi v trgovini

Novo
Globalizacija zahodne kulturne revolucije
Družbena vprašanja
32,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh