»Benedikt in Regensburg sta spodbudila medverski dialog«
»Benedikt in Regensburg sta spodbudila medverski dialog«
Dialog katoliške Cerkve z drugimi religijami je po besedah za to vprašanje pristojnega kardinala Jean-Louisja Taurana v času papeževanja Benedikta XVI. dosegel pomemben napredek, tudi z znamenitim »Regensburškim govorom«. Razširjeno mnenje, da upokojeni papež ni podpiral medverskega dialoga, je povsem zgrešeno, je kardinal Tauran včeraj pojasnil v Vatikanu. To dokazuje tudi število besedil in nagovorov, ki jih je Benedikt XVI. posvetil tej tematiki.
Zbirka vatikanskih dokumentov o medverskem dialogu od drugega vatikanskega cerkvenega zbora dalje v skoraj osemletnem obdobju pontifikata Benedikta XVI. obsega skupaj 188 besedil, delo z naslovom »Medverski dialog v uradnem nauku katoliške Cerkve« pa je včeraj predstavil kardinal Tauran. V pontifikatu Benediktovega predhodnika Janeza Pavla II., ki je trajal več kot četrt stoletja, se je nabralo 591 tovrstnih besedil. »Pozornost do te tematike iz enega pontifikata v drugega ostaja enaka ali pa celo narašča«, je pojasnil kardinal Tauran.
Sporni »Regensburški govor« Benedikta XVI. septembra 2006, v katerem je upokojeni papež tematiziral odnos islama do nasilja, govor pa je zanetil ostre proteste s strani muslimanov, je medverski dialog malce razburkal, je pojasnil kardinal in opozoril na pismo 138 islamskih izvedencev papežu kot odziv na Benediktove besede. V pismu so predstavniki islama poudarili dobre odnose med kristjani in muslimani, ki morajo temeljiti na ljubezni do Boga in ljubezni do bližnjega. Po tem so v Vatikanu ustanovili »Islamsko-krščanski forum«, ki deluje še danes.
Okoli 2.100 strani obsegajoča zbirka »Medverski dialog v uradnem nauku katoliške Cerkve (1963-2013)« vsebuje skupno 909 dokumentov. Mednje sodijo tudi koncilska besedila, papeževi nagovori in apostolska pisma ter številni drugi vatikanski dokumenti. Zbirko izdaja Papeški svet za medverski dialog.
Vir: Kathpress
Foto: splet / Wikipedia