Belgija: Peticija proti evtanaziji bo izročena kralju
Belgija: Peticija proti evtanaziji bo izročena kralju
Vseevropska peticija z več kot 200.000 zbranimi podpisi proti belgijskem zakonu o evtanaziji mladoletnih oseb bo danes predana v Bruslju. Naslovnik akcije zbiranja podpisov je belgijski kralj Philippe. V peticiji ga podpisniki prosijo, naj ne da svojega privoljenja za sprejem zakonodaje o evtanaziji otrok. Poziv je pred približno dvema tednoma sprožila ustanova »CitizenGo«, javna platforma, ki si prizadeva za zaščito dostojanstva slehernega človeka, ne glede na njegovo starost ali zdravstveno stanje. »Vaše visočanstvo, prosimo, ne podpišite zakona o evtanaziji otrok!«, je zapisano v peticiji.
Pobudnika peticije, Gudrun in Martin Kugler z Dunaja, sta včeraj izrazila zadovoljstvo zaradi množičnega odziva evropskih državljanov: »Udeležba podpisnikov iz več kot 20 različnih držav dokazuje moč pretresa, ki ga je Evropa doživela po sprejetju zakona o evtanaziji otrok v belgijskem parlamentu. Skrb za trpeče, proti vsakemu upanju in iz ljubezni, je temeljni kamen civiliziranega sveta – to, kar nas dejansko dela človeške. Ne smemo zgolj nemo opazovati erozije tega načela.«
Avstrijca sta starša štirih otrok. Kot razlog za svojo dejavno udeležbo navajata: »To ni zgolj belgijski zakon, tiče se celotne Evrope in bo imel vpliv po vsem svetu. Zato imamo vsi pravico, da povzdignemo svoj glas o temi, ki se le na prvi pogled zdi zgolj belgijski problem.«
»Kot zaskrbljena evropska državljana Vas prosiva, da tega zakona ne podpišete, četudi se boste zaradi tega izpostavili v javnosti. Ne podprite najstrašnejšega zakona o evtanaziji na svetu«, je besedilo peticije, naslovljene na belgijskega kralja. »Prisluhnite svoji vesti in se izkažite kot monarh z etičnimi načeli. Dokažite, da ste kos izzivom, na kakršne so vas pripravljali vse življenje.« Pobudniki priznavajo, da bi bil za belgijskega kralja izjemno zahteven korak, če zakona ne bi podpisal, obstaja pa tudi možnost, da njegova zavrnitev ne bi pomenila nepravnomočnosti zakonodaje. Kljub temu bi moral kralj ta korak storiti.
»Pomena tovrstnega znamenja ne gre podcenjevati, četudi so neposredne politične posledice v teh pogojih izredno majhne«, pojasnjujeta Martin in Gudrun Kugler. »Kralj ima priložnost, da se zavzame za človekovo dostojanstvo po vsem svetu in da vsem svetovnim voditeljem svetal zgled. Otroci, še toliko bolj najšibkejši med njimi, bi morali biti zavarovani pred odločitvami, ki močno presegajo celo njihove starše. In za to je junaški korak vreden slehernega tveganja.«
Vir: Kathpress
Foto: splet