Bazilika sv. Benedikta bo vrnjena v prvotno stanje
Bazilika sv. Benedikta bo vrnjena v prvotno stanje
Bazilika sv. Benedikta iz Nursie, ki je bila močno poškodovana v potresu v osrednji Italiji leta 2016, bo znova skoraj v celoti obnovljena po prvotni podobi, je za katoliško agencijo CNA poročal britanski vatikanist Edward Pentin. Od bazilike, ki so jo od 12. stoletja dalje gradili na rojstnem kraju redovnega ustanovitelja sv. Benedikta, je po potresu 30. oktobra 2016 ostalo le še nekaj zunanjih zidov, saj se je ob potresnih sunkih zrušilo celotno ostrešje. Rešili so lahko le nekaj oltarjev in umetniških predmetov.
Nadškof Renato Boccardo iz škofije Spoleto-Nursia je sprva predlagal, da bi baziliko obnovili v sodobnem arhitekturnem slogu. Domačini so se temu uprli z množičnim podpisom peticije. Po njihovem mnenju naj bi sodobne elemente vključili le v posameznih primerih, služili pa naj bi zgolj izboljšani statiki in potresni varnosti zgradbe.
Obnova svetišča bo trajala več let, saj je notranjost cerkve še vedno polna ruševin. Višino stroškov ocenjujejo na okoli deset milijonov evrov, vsoto pa bo v večjem delu pokrila Evropska zveza.
Sv. Benedikt (rojen okoli leta 480 v Nursii, umrl leta 547 na Monte Cassinu) je ustanovitelj zahodnega meništva, njegova bazilika pa sodi med pomembnejše romarske cerkve v Italiji.
V velikem potresu na tem območju, ki se je začel 24. avgusta 2016, je brez strehe nad glavo ostalo okoli 25.000 ljudi, več kot 350 cerkva v nadškofiji Spoleto-Nursia je bilo huje poškodovanih ali povsem uničenih. Povrh vsega je potres zahteval tudi veliko smrtnih žrtev.
Vir: kath.net
Foto: splet / Wikipedia