Trebnje: Baraga nas uči medkulturnega razumevanja in spoštovanja
Trebnje: Baraga nas uči medkulturnega razumevanja in spoštovanja
Pri slovesni maši, ki jo je v župnijski cerkvi ob somaševanju župnika in postulatorja Jožeta Pibernika in duhovnega pomočnika Slavka Kimovca daroval urednik in direktor revije in založbe Ognjišče Božo Rustja, so se spomnili še šestnajste obletnice smrti rojaka nadškofa Alojzija Šuštarja, 200. obletnice duhovniškega posvečenja Barage in 170. obletnice njegovega škofovskega posvečenja ter molili za njegovo beatifikacijo. Med izbranimi udeleženci so bili županja Mateja Povhe, podžupan Blaž Ovnik in državnozborski poslanec Franci Kepa.
Rustja: Navdihujmo se pri svetnikih
Osrednja misel Boža Rustje v pridigi je bila svetost in svetniki. Kot priprošnjiki in vzorniki. Škof Baraga namreč prosi za Slovence tudi po smrti, saj »ljubezen in dela ostanejo«, pove drugi vatikanski cerkveni zbor. Priporočanju svetnikov pa mora slediti tudi posnemanje. »Duhovni pisatelji vedno znova poudarjajo, da je dobro, modro in pametno brati življenjepise svetnikov in častiti svetnike, ker se navdihujemo pri njih.« Če ne bomo dobivali navdiha pri takih osebnostih, ga bom dobivali pri drugih, ki niso vredni posnemanja, je opozoril Rustja. »Zato je tudi dobro, da si med svetniki izberemo nekatere, s katerimi se spoprijateljimo, postanemo domači. To nam pomaga k boljšemu duhovnemu življenju: Npr. da častim svetniškega škofa Barago. In sem zvečer doma, udobno sedim na naslonjaču in gledam televizijo in morda še ob tem kaj prigriznem. Imam se udobno, a pomislim, kako je on kilometre in kilometre prehodil tudi v snegu, kako se je žrtvoval. Če sem prijatelj z Barago in bom pomislil, kako je on vsak dan pobožno maševal, tudi ko mu je vino zmrznilo v kelihu, kako je več ur častil Najsvetejše, potem tudi jaz ne bom mogel brezbrižno mimo tega, ampak me bo prijateljstvo spodbudilo, da bom tudi jaz nekaj naredil. Se ne bom obotavljal k maši itd.«
Nagovor je sklenil z besedami: »Zato prosimo Gospoda, naj nam svetniški škof Baraga stoji ob strani, da bomo zvesto in pogumno hodili za Gospodom.«
Slavnostna akademija je osvetlila Baragov lik
Po maši je sledila slavnostna akademija z bogatim kulturnim programom. Županja je v pozdravnem nagovoru med drugim poudarila, da z Baragovimi dnevi, ki so postali tradicija, »zaznamujemo Baragovo delo, osvetlimo lik verujočim in neverujočim ter uvrščamo njegovo kulturno, zgodovinsko in duhovno dejavnost na mesto, ki mu pripada …
Njegovo delo nas opominja na pomen medkulturnega razumevanja, spoštovanja različnosti in skupnega sobivanja.« Rustja je v nadaljevanju navedel nekaj osebnih »srečanj« z Barago, svetnikom, v njegovih pisanih in drugih literarnih delih in skozi svoje založniško delo. Vokalna skupina Avrora pa je pod vodstvom Janje Dragan Gombač in ob spremljavi Sofie Ristic na harfi navdušila s koncertom klasičnih skladb, zborovskih pesmi, ljudske pesmi in priredb ljudskih pesmi. Solistki sta bili Lucija Žohar in Eva Lavriha.
Pohod po Baragovi poti
Danes, 1. julija, pa že od jutranjih ur poteka tradicionalni pohod po Baragovi poti. Pohodnike je na pot po običaju pospremil Občinski pihalni orkester Trebnje. Pohod vodi Uroš Primc, ki sicer skrbi za urejenost Baragove pohodne poti skozi vse leto.