Avstralski škofje kritični do novega sporazuma o beguncih
Avstralski škofje kritični do novega sporazuma o beguncih
Begunski sporazum avstralske vlade s Papuo Novo Gvinejo je deležen precejšnje kritike s strani avstralskih katoliških škofov. »Preseljevalni program izhaja iz stališča, da naj bi ljudje, ki bežijo pred preganjanjem, ne iskali azila v Avstraliji«, je po navedbah nemške katoliške agencije KNA pojasnil škof Gerard Hanna, član Komisije za preseljence in begunce pri Avstralski škofovski konferenci.
Po trenutnem pravnem položaju begunce, ki prispejo v Avstralijo, med potekom postopka za pridobitev azila prepeljejo na otok Manus, ki je del sosednje Papue Nove Gvineje. Ob pozitivni rešitvi postopka naj bi begunce preselili na Papuo Novo Gvinejo. Sporazum s takšnimi določili sta minuli konec tedna v Brisbaneu podpisala novi avstralski premier Kevin Rudd in predsednik vlade Papue Nove Gvineje Peter O'Neill.
»Če jim priznamo status beguncev, se lahko nastanijo na Papui Novi Gvineji«, je pojasnil Rudd. V zameno je avstralski premier Papui Novi Gvineji zagotovil dolgoročno pomoč. Z zaostreno azilsko politiko želi Avstralija odgnati gospodarske begunce in tihotapce z ljudmi, ki s čolni v deželo prevažajo nezakonite priseljence. Rudd je Papuo Novo Gvinejo pohvalil kot državo 's prizadevnim narodnim gospodarstvom in robustno demokracijo'.
Škof Hanna je izrazil zahtevo po azilski politiki, ki bi v središče postavila 'dostojanstvo človeka in pomoč obupanim'. Poleg tega je Papua Nova Gvineja kot revna dežela s sprejemom beguncev preobremenjena. Avstralski škofje svojo zaskrbljenost delijo s škofovskima konferencama na Papui in na Salomonovih otokih, saj je vsebina begunskega sporazuma 'onkraj njihovih gospodarskih zmožnosti', kot je poudaril škof Hanna.
Vir: Kathpress
Foto: splet