Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Arhitekt prinaša iz zakladnice staro in novo

Za vas piše:
K. H.
Objava: 13. 11. 2018 / 13:05
Oznake: Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 20.11.2018 / 11:41
Ustavi predvajanje Nalaganje

Arhitekt prinaša iz zakladnice staro in novo

Monaldovi dnevi v Kopru posvečeni arhitektu Matiju Suhadolcu

Od 8. do 11. novembra so bili v Kopru že 8. Monaldovi dnevi. Imenujejo jih po blaženem Monaldu (1210 – 1280), Frančiškovem bratu, ki je v 13. stoletju živel na področju Istre. »Čas in prostor je zaznamoval s svojo preprosto, skromno osebnostjo in že za časa življenja so ga ljudje imeli za svetnika. Po smrti so začeli v cerkvi sv. Frančiška častiti njegove relikvije,« je povedal p. Boris Markež, gvardijan koprskega Frančiškanskega samostana. Kot že osem let zapored so tudi letos prinesli v Koper Monaldove relikvije, ki se »začasno« nahajajo v cerkvi Marije Velike v Trstu, v četrtek, petek in nedeljo so bile izpostavljene v cerkvi sv. Ane, v soboto pa v minoritski cerkvi sv. Frančiška.


Znanstveni posvet na Monaldovih dnevih je bil v Pretorski palači, sodelovali so številni govorniki (fotografije p. Ivan Rampre, Radio Vatikan)


p. Markež: »Suhadolčeve stvaritve imajo dušo«

V sklopu Monaldovih dni so v petek pripravili znanstveni simpozij, posvetili so ga arhitektu Matiju Suhadolcu, ki je pred časom naredil načrt za Monaldovo knjižnico v Kopru, izdelal pa je tudi načrte za prenovo oziroma preureditev šestih frančiškanskih samostanov: v Mariboru, Nazarjah, Slovenskih goricah, na Brezjah in v Ljubljani na Tromostovju. Da tako kot za bl. Monalda tudi za arhitekta Suhadolca lahko rečemo, da je skromna, topla in bogata osebnost, je dejal v nagovoru frančiškan p. Markež. »Takšna je tudi njegova arhitektura, takšni so njegovi arhitekturni izdelki, takšne so njegove stvaritve. Arhitekt Suhadolc je kot bl. Monald pustil sled v našem prostoru.« Po besedah p. Markeža »človek ob njegovih stvaritvah preprosto obstoji, jih občuduje, njegove stvaritve nagovarjajo s skromnostjo in preprostostjo, a so obenem zgodovinske, navdihujoče, imajo sporočilnost, Suhadolčeve stavritve so že postale del mestnih vedut, njegove stvaritve imajo dušo.«


Zbrane je nagovoril tudi škof Jurij Bizjak, posebej je čestital arhitektu Suhadolcu za prejeto priznanje Slovenske frančiškanske province sv. Križa

Peter Krečič: »Držal se je Plečnikovega načela«

Zbrane na simpoziju so med številnimi govorniki med drugim nagovorili koprski škof Jurij Bizjak, provinciala minoritov in frančiškanov, p. Igor Salmič in p. Marjan Čuden, delo arhitekta pa sta predstavila njegova kolega arhitekta, Peter Krečič in Marjan Paternoster. Kot je dejal arhitekt Krečič sodi Suhadolc v tisto vrsto ljudi, »ki veliko delajo, veliko ustvarijo, a se bolj malo menijo za svojo javno podobo.« Zato ima malo objav v strokovni literaturi, malo zaznamkov v medijih. »Ni človek medijev, je tih, vztrajen delavec, prisluhne naročniku, jim poskuša ustreči … Zaradi značajskih lastnosti in korektnosti si je pridobil vrsto naročil, mnoga poslovna sodelovanja pa so prerasla v trajna prijateljstva.« Po besedah Krečiča se je Suhadolc vedno držal načela Jožeta Plečnika, ki jih je zapisal v pismu njegovemu očetu: »K izvršitvi zgradb si bo vsakdo izbral ne samo zaupanja vrednega moža, ampak tudi osebno prijetnega. Za delo arhitekta pa si bom izbral človeka, ki mi je blizu kot telovnik, če že ne trebušni pas.« Družbene okoliščine polpretekle zgodovine niso bile naklonjene takšnim pogledom, današnje pa so še manj, je dejal Krečič in dodal, da je arhitekt Suhadolc eden tistih, ki je te Plečnikove besede vzel »za svoje«.


Po pozdravnih nagovorih in predavanjih je pogovor z arhitektom Suhadolcem vodil teolog Ignac Navernik


Ob sklepu simpozija je provincial p. Marjan Čuden arhitektu Suhadolcu podelil priznanje Slovenske frančiškanske province sv. Križa.

Posnetke nagovorov in predavanj z Monaldovih dnevov najdete na spletni strani slovenskega uredništva Radia Vatikan: www.vaticannews.sl

Kupi v trgovini

Novo
6 skritih ravnanj, ki uničujejo družine
Medosebni odnosi
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh