Anglikanci nevtralno do pobude »Brexit«, katoličani proti
Anglikanci nevtralno do pobude »Brexit«, katoličani proti
Anglikanska Cerkev v Angliji pred referendumom o izstopu iz Evropske zveze, ki je v Veliki Britaniji predviden 23. junija letos, poziva k molitvi za tesne odnose »z vsemi ljudmi v Evropi«. Desetvrstična molitev, ki jo je potrdilo tudi cerkveno vodstvo, po navedbah časnika Telegraph poziva k meje presegajočemu sodelovanju vseh za mir in skupno dobro, ob tem pa nikoli ni izrecno omenjena skupnost 28 držav članic Evropske zveze.
Politiki in pomočniki v predreferendumskem boju naj bi bili »velikodušni« in naj bi v razpravah pred glasovanjem sodelovali »z dostojanstvom iskrenosti in odprtosti«, je zapisano v molitvi, ki naj bi jo molili tudi med bogoslužji. Podobno nevtralno stališče je v izjavah za javnost doslej izrazil tudi canterburyjski nadškof Justin Welby.
Že v začetku aprila pa so katoliški škofje Anglije in Walesa na redni letni skupščini oznanili nevtralno mnenje glede vprašanja o ohranitvi članstva v Evropski zvezi; verniki naj bi molili za dobro vodstvo in v razpravi pozorno prisluhnili obema stranema; škofje so poleg tega navedli tudi nekaj točk, s pomočjo katerih lahko verniki sprejmejo preudarno odločitev. Ker bo imelo glasovanje velik učinek na prihodnje rodove »v vsej Evropi in po celem svetu«, je odgovornost volilcev toliko večja.
Jasno podporo ohranitvi članstva v Evropski zvezi pa je izrazil najvišji predstavnik katoliške Cerkve v Veliki Britaniji, westminstrski nadškof kardinal Vincent Nichols: pobuda »Brexit« za izstop iz Evropske zveze bi Anglijo prisilila, da bi se morala s »kompleksnimi težavami« soočati sama, svoje stališče utemeljuje kardinal. V katoliški Cerkvi vlada dolgoletno izročilo prepričanja, da »pot razkola skoraj neizogibno vodi v še večje razkole v prihodnosti«.
Vir: Kathpress
Foto: splet