Anglikanci in katoličani o dolgovih in kontracepciji
Anglikanci in katoličani o dolgovih in kontracepciji
Drugo srečanje novega kroga pogovorov o anglikanskem in rimokatoliškem dialogu v Združenih državah Amerike je potekalo od 25. do 26. maja v Cincinnatiju, gostila pa ga je škofija Južnega Ohia. Srečanju sta sopredsedovala anglikanski škof Thomas Breidenthal iz Južnega Ohia in katoliški škof Ronald P. Herzog iz Alexandrie v Louisiani. Na podlagi teme tokratnega kroga pogajanj z naslovom ‘Eklesiologija in moralna razsodnost: enakosti in razlikovanja’ so udeleženci razglabljali o dveh moralnih teoloških temah: odpis dolgov in kontracepcija.
Stališča glede odpisa dolga je na rimokatoliški strani predstavila Therese Lysaught iz Univerze Marquette v dokumentu z naslovom: Uskladitev vseh stvari: Analiza Rimo-katoliškega stališča o mednarodnem dolgu. Iz anglikanskega stališča pa je vprašanje razčlenil Timothy Sedgwick iz semenišča Virginia v svojem dokumentu: Študija primera o revščini: Moralno poučevanje v episkopalni in anglikanski Cerkvi. Udeleženci so poudarili, da sta kljub razlikam v virih in metodologiji obe Cerkvi prišli do skoraj identičnih zaključkov o tem vprašanju.
Med razpravo o moralnih vidikih kontracepcije je anglikansko izročilo in stališče predstavil Matthew Olver iz Dallasa v Texasu. Katoliški nauk glede vprašanja kontracepcije pa je v svoji študiji z naslovom: Moralno urejevanje rojstev: Rimokatoliški nauk zakonske ljubezni in odgovornega starševstva podala Theresa Notare, pri Ameriški škofovski konferenci soodgovorna za program naravnega načrtovanja družine. Člani srečanja so ob koncu obeh predstavitev zaključili, da v tem primeru različni viri in metodologija pojasnjujejo bistveno razhajanje o moralnih načelih glede uporabe kontracepcije. Na naslednjem srečanju in pogovorih med Anglikansko in Rimokatoliško cerkvijo, ki je načrtovan za oktober, bodo udeleženci nadaljevali s preučevanjem teh vprašanj in raziskovali dejstva.
Med tem ko obe Cerkvi delita vrsto moralnih stališč o številnih vprašanjih na področju socialne pravičnosti, pa med njima obstajajo resne razlike glede vprašanj osebne morale, zlasti na področju spolnosti. Na naslednjem srečanju bodo pregledali tudi stališča obeh Cerkva o imigraciji. Udeleženci bodo slišali tudi stališča in odgovore obeh strani o encikliki Sijaj resnice papeža Janeza Pavla II. iz leta 1993.