Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Angelus: križ je osrednje znamenje krščanstva

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 22. 03. 2021 / 11:14
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 22.03.2021 / 18:59
Ustavi predvajanje Nalaganje
Angelus: križ je osrednje znamenje krščanstva

Angelus: križ je osrednje znamenje krščanstva

Papež tudi o svetovnem dnevu vode, trisomije 21 in boja proti rasizmu.

FOTO: Vatican Media

Križ po papeževih besedah ostaja osrednji simbolj krščanstva, predvsem tudi ob srečevanju z drugimi kulturami, poroča avstrijski Kathpress. Kdor krščanstva ne pozna, v cerkvah in v domovih kristjanov, pogosto pa tudi na njihovem telesu, najprej naleti na znamenje križa, je papež pojasnil v nagovoru med včerajšnjo opoldansko molitvijo angelovega češčenja v Vatikanu. Poudaril je, kako pomembno je, da je znamenje zvesto evangeliju: križ sam po sebi ne more ne izraziti ljubezni, služenja ali brezmejnega darovanja sebe. »Če želimo videti in spoznati Jezusa, glejmo križ,« je dejal papež in ob tem izpostavil odgovornost vsakega kristjana, naj krščanstvo pričuje v slogu Boga: z bližino, sočutjem, nežnostjo in darovanjem v služenju.

Po papeževih besedah je takšno pričevanje »sejanje semen ljubezni, ne z besedami, ki izginejo, ampak s konkretnimi, preprostimi in pogumnimi zgledi«, tudi v luči nerazumevanja in preganjanja. »Ravno takrat, v preizkušnji in samoti, medtem ko seme umre, je trenutek, ko klije življenje, da bi ob svojem času dalo zrele sadove,« je pojasnil Frančišek in opoldanski nagovor sklenil s prošnjo k Materi Mariji, »da bi Kristusova ljubezen sijala v vsaki naši drži in postala vedno bolj slog našega vsakdanjega življenja«.

Poziv k boju proti mafiji

Po molitvi je Frančišek odločno pozval k boju proti mafiji. Kot je pojasnil, organizirani kriminal po vsem svetu izkorišča trenutno epidemijo in s pomočjo korupcije kuje visoke dobičke. Sveti oče je ob tem omenil »strukture greha«, ki so v popolnem nasprotju z evangelijem in vero zamenjujejo z malikovanjem. Spomnil je tudi na svoja predhodnika Janeza Pavla II. in Benedikta XVI., ki sta mafijo imenovala in obsodila kot »kulturo smrti« in »pot smrti«. 21. marca v Italiji vsako leto obhajajo dan spomina na žrtve mafije.


FOTO: Vatican Media

Otroci z Downovim sindromom so dar

21. marec je tudi mednarodni dan trisomije 21 oz. Downovega sindroma, ki ga je papež obeležil na družbenem omrežju Twitter. V kratkem sporočilu je pozval k ljubečem sprejemanju otrok z Downovim sindromom: »Vsak otrok, ki se napove v materinem naročju, je dar, ki spremeni življenjsko pot družine: očeta in matere, starih staršev in sorojencev. In ta otrok potrebuje sprejetost, ljubezen in skrb. Za vedno!«

Rasizem: virus, ki zlahka mutira

21. marca pa obhajamo še mednarodni dan proti rasizmu, ki ga je leta 1966 razglasila Organizacija združenih narodov kot »mednarodni dan za premagovanje rasnega razlikovanja«. Tega dne leta 1960 je prišlo do krvavega zatrtja mirnih protestov proti apartheidu v Sharpevillu v Južnoafriški republiki.

Papež je tudi svetovni dan boja proti rasizmu obeležil na družbenem omrežju Twitter in ta pojav označil kot »virus, ki zlahka mutira«, zato tudi skrit predstavlja nenehno nevarnost.

Svetovni dan vode: voda je dar in ne blago

Ob svetovnem dnevu vode, ki ga obhajamo danes, pa je papež povabil »k premisleku o vrednosti tega čudovitega in nenadomestljivega Božjega daru«. Kot je dejal, za vernike »sestra voda« ni zgolj blago, pač pa univerzalni simbol ter vir življenja in zdravja. Veliko ljudi po svetu nima dostopa do zadostnih količin vode in sveti oče je pozval, da je nujno treba vsem »zagotoviti pitno vodo in higienske storitve«.

Kupi v trgovini

Akcija
Kako zagovarjati vero brez povzdigovanja glasu
Družbena vprašanja
19,90€ 14,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh