Angel Martelanc razmišlja o naši preteklosti
Angel Martelanc razmišlja o naši preteklosti
Vrača se k starim klasičnim virom, jih preverja in jih tolmači s stališča današnjega védenja.
Podobna vprašanja se porajajo mnogim proučevalcem zgodovine
Avtor po svoje razmišlja o izpeljavah, smiselnem oblikovanju besed in imen, vse po zdravi pameti in logični povezavi časa, načina življenja, domnevni tehnološki opremljenosti in gospodarski dejavnosti, premikih in osvajanju, filozofiji proizvajalcev in osvajalcev, kar ga na koncu pripelje do zaključka, da so imeli naši predniki pred par tisoč leti enako raven pismenosti in kulture kot Grki in Rimljani.
Táko je vsaj intimno prepričanje avtorja, do katerega pa bo morda prišel tudi marsikateri bralec, ki bo sledil branju in njegovemu spraševanju. Podobna vprašanja se porajajo mnogim proučevalcem zgodovine, bodisi to nekoč ali danes in naj gre za zapisovalca tekočih dogodkov ali pisca, ki za nazaj poustvarja zgodovino svojega in s tem tudi drugih narodov. Svoje odgovore na vprašanja dajejo zgodovinopisci državotvornih, »zgodovinskih« narodov.
Avtor že v naslovu pove, da gre za razmisleke
Potrebno je omeniti, da so nekateri zaključki v knjigi bolj utemeljeni, drugi manj, eni so bolj smiselni in logični kakor drugi, nekateri so skladni in se dopolnjujejo, drugi gredo vsaksebi. Nič hudega, saj avtor že v naslovu pove, da so to razmisleki.
Ob trditvi, da je odgovor na podnaslov knjige Ali je naša zgodovina ta prava? ne, vabi tudi druge k razmišljanju.
Lahko bi rekli, da je sedanje raziskovanje starejše slovenske in evropske zgodovine oz. etnogeneze, ki ga opravljajo neodvisni slovenski raziskovalci, v fazi evidentiranja in presejanja virov, podatkov, predpostavk in zaključkov. Še posebej zaradi velikih praznin, uničenih virov in nekritično sprejetih trditev je pomembno zabeležiti in preveriti vsakršno novo ugotovitev, ne glede na ujemanje z zdaj veljavno teorijo in ne glede na to, da se nam določene povezave in razmišljanja zdijo »nemogoči«.
Angel Martelanc
V knjigi najdemo obilo virov, podatkov, slikovnega gradiva, novih izhodišč in zaključkov. To je samorastniško delo razgledanega in, kot sam pravi, uporniškega duha, ki se je v življenju naučil, da imaš glavo zato, da jo uporabljaš.
Angel Martelanc izhaja iz stare slovenske družine v Barkovljah
Rodil se je leta 1935. Pisanja knjige se je lotil leta 2008.
Najprej je bilo besedilo napisano v italijanskem jeziku in namenjeno italijanskim sodržavljanom, nato se je preusmeril v pisanje za slovenskega bralca. Osnovno gradivo je postopoma dopolnjeval do leta 2014, ko je že dobilo zaključeno obliko in bilo opremljeno z dostopno slikovno opremo.
Avtor je iskal poti, da bi njegovi izsledki prišli do bralcev, knjigo mu je izdalo Založništvo Jutro iz Črnuč. Avtorica spremne besede je Leda Dobrinja.
Jutro, Angel Martelanc - RAZMISLEKI O NASI PRETEKLOSTI.pdf