Ana Frank gostuje v Kopru
Ana Frank gostuje v Kopru
Danes popoldne bodo v Osnovni šoli Antona Ukmarja v Kopru odprli potujočo razstavo Ana Frank - zgodba za sedanjost. Razstava govori o življenju Ane Frank in njenem dnevniku in potuje po slovenskih šolah. Njena posebnost je, da po njej vodijo učenci, stari toliko, kot je bila Ana v času druge svetovne vojne.
Učenci oz. vodiči v pripoved vključijo tudi lokalno zgodovino iz časa vojne. Razstava je sicer osrednji del mednarodnega projekta, v katerega so vključene države z vsega sveta, pojasnjujejo v Muzeju novejše zgodovine.
Razstava se seli po osnovnih in srednjih šolah vse Slovenije. Učenci in dijaki, ki jih zanima za vodenje, se nanj pripravijo s pomočjo dvodnevnega uvajanja in izobraževanja. Na ta način učenci skozi pogovore in delavnice pobližje spoznajo tematiko druge svetovne vojne ter jo povežejo z razstavo, med izobraževanjem pa razstavo tudi samostojno postavijo.
Osnovni namen projekta je, da se preseže šolske okvirje podajanja znanja, saj je glavno vodilo - učenci za učence. Del razstave je namenjen še danes aktualnim tematikam, kot sta diskriminacija in empatija ter v tem kontekstu tudi Deklaracija o človekovih pravicah.
Kot primer diskriminacije so izpostavljeni slepi in slabovidni. Že sam ogled razstav je v velikih primerih zanje otežen, zato so besedilo na razstavi opremili z Braillovo pisavo in maketo skrivališča, ki jo lahko otipajo.
V projektu sodelujejo Muzej novejše zgodovine Slovenije, Hiša Ane Frank iz Amsterdama, nizozemsko veleposlaništvo, Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije in založba KUD Sodobnost International. Ta je v okviru projekta organizirala tudi literarni natečaj z naslovom Ana Frank - njeno sporočilo moji generaciji, namenjen osnovnošolcem. Nagrajeni eseji so postali del potujoče razstave.
Foto: splet