Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Ameriški škofje v Vatikanu: zgodovina Katoliške cerkve v ZDA

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 11. 11. 2019 / 14:06
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 11.11.2019 / 14:19
Ustavi predvajanje Nalaganje

Ameriški škofje v Vatikanu: zgodovina Katoliške cerkve v ZDA

Papež Frančišek bo do 13. februarja 2020 sprejel 14 skupin škofov iz ZDA.

Papež Frančišek je minuli knec tedna v avdienco sprejel prvo skupino škofov iz Združenih držav Amerike, ki so v Vatikanu na obisku ad limina apostolorum. Sveti oče bo do 13. februarja prihodnje leto sprejel štirinajst skupin škofov, ki predstavljajo štirinajst cerkvenih pokrajin Katoliške cerkve latinskega obreda v ZDA.

Prvi zametki škofovske konference: 1917

Prvi zametki današnje Škofovske konference Združenih držav Amerike segajo v leto 1917. Takrat so tamkajšnji škofje ustanovili Katoliški narodni svet za vojno, ki je skrbel za duhovno in človeško spremljanje ameriških vojakov, ko so ZDA vstopile v prvo svetovno vojno. Z leti sta se ime in namen ustanove spremenila. Danes so med njenimi pastoralnimi prednostnimi nalogami spodbujanje sklepanja zakonskih zvez, duhovnih poklicev, formacija vernikov ter varovanje življenja in človeške osebe.

Cerkev v ZDA šteje 32 nadškofij metropolij in 145 škofij latinskega obreda, dve nadškofiji (nadeparhiji) in 15 škofij (eparhij) vzhodnega obreda, vojaški ordinariat in osebni ordinariat za anglikanske vernike, ki so prestopili v Katoliško cerkev.

Zgodovina Cerkve v ZDA

Katolištvo se je začelo na današnjem področju Združenih državah Amerike širiti že pred uradnim obstojem države, in sicer s španskimi raziskovalci in kolonizatorji, posebej na Floridi in na jugovzhodu celine. Prvo sveto mašo so obhajali leta 1565 v kraju Sv. Avguštin, kjer je bila ustanovljena prva katoliška župnija.

Ključnega pomena za širjenje katoliške vere pa so bile migracije, ki so sledile neodvisnosti: v 18. stoletju največ s Škotske, Irske in Nemčije, njim pa so se v drugi polovici 19. stoletja pridružili tudi katoličani iz srednje, vzhodne in južne Evrope ter z Bližnjega vzhoda. Njihov proces vključevanja v protestantsko družbo je bil na začetku dolgotrajen in težaven. V 20. stoletju so v ZDA v velikem številu prihajali predvsem migranti iz špansko govorečih držav na ameriški celini ter iz Azije in področja Tihega oceana.

Leta 1789 je bila v Baltimoru ustanovljena prva škofija v Združenih državah Amerike.

Prvi stik z Združenimi državami Amerike in tedanjo Papeško državo sega v leto 1788, ko je predsednik George Washington preko Benjamina Franklina papežu Piju VI. sporočil, da ni potrebno nikakršno dovoljenje za imenovanje škofov. Diplomatski stiki pa so bili v polnosti vzpostavljeni šele dvesto let pozneje, leta 1984, ko sta Janez Pavel II. in Ronald Reagan podpisala sporazum.

Prvi predsednik Združenih držav Amerike, ki je prišel na uradni obisk v Vatikan, je bil Woodrow Wilson, in sicer 9. januarja 1919.

Vir: Radio Vatikan
Foto: Vatican Media

Kupi v trgovini

Novo
Globalizacija zahodne kulturne revolucije
Družbena vprašanja
32,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh