Ameriški škofje razočarani nad Bidnovo begunsko politiko
Ameriški škofje razočarani nad Bidnovo begunsko politiko
Begunci iz Venezuele FOTO: AFP/arhiv Družine
Katoliška cerkev v Združenih državah Amerike je razočarana nad napovedjo predsednika Joeja Bidna, da zaenkrat ne bo zvišal meje za sprejem števila beguncev. Trenutno veljavno število beguncev, ki jih sprejmejo v državo, »nikakor ni primeren odgovor na neznansko potrebo«, je v začetku tedna v Washingtonu pojasnil predsednik odbora za migracije pri Škofovski konferenci ZDA, Mario Dorsonville.
Škofje pričakujejo, da bo ameriška vlada »znova določila višjo in pravičnejšo mejo« 125.000 beguncev letno, je poudaril washingtonski pomožni škof in poudaril, da je vsak človek ustvarjen po Božji podobi, zato ga je treba ceniti, zaščititi in spoštovati njegovo dostojanstvo.
Biden prvič govoril o krizi in ne izzivu
V obdobju med 1. oktobrom 2020 in 30. septembrom 2021 velja zgornja meja 15.000 beguncev, ki jo je določil prejšnji predsednik ZDA Donald Trump. Biden je po prevzemu predsedniškega položaja obljubil, da bo na leto sprejel do 62.500 beguncev. Minuli konec tedna je ob izjemno hitro naraščajočem številu beguncev, ki se zbirajo na južni meji ZDA, prvič spregovoril o »krizi«; dotlej je dogajanje na meji vedno označeval kot »izziv«. Po navedbah ameriškega obmejnega nadzora je v letošnjem marcu mejo doseglo več kot 170.000 beguncev, kar pomeni več kot 70-odstoten porast v primerjavi s februarjem.
Prejšnji teden je okoli 300 ameriških šerifov iz 39 zveznih držav predsedniku Bidnu izrazilo pisno zahtevo, naj zajezi reko beguncev, ki se vali v ZDA. Po navedbah tiskovne predstavnice Bele hiše, Jen Psaki, bo predsednik »do 15. maja določil dokončno, povišano zgornjo mejo dovoljenega števila beguncev do konca tega davčnega obdobja«.