Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Ameriški škofje pozivajo k »rasnemu ozdravljenju«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 22. 04. 2021 / 09:50
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 22.04.2021 / 09:56
Ustavi predvajanje Nalaganje
Ameriški škofje pozivajo k »rasnemu ozdravljenju«

Ameriški škofje pozivajo k »rasnemu ozdravljenju«

Po obsodbi Dereka Chauvina za uboj temnopoltega Georgea Floyda maja lani.

FOTO: Vatican Media

Škofje v Združenih državah Amerike spodbujajo k miru, rasnemu ozdravljenju in spravi po obsodbi nekdanjega policista Dereka Chauvina, ki so mu sodili zaradi povzročitve tragične smrti 46-letnega Georgea Floyda pred letom dni.

Minuli torek je porota nekdanjega policista v ameriški zvezni državi Minnesoti spoznala za krivega uboja Afro-Američana Floyda, čigar smrt je po vsem svetu sprožila vrsto protestov in pozivov k boljši zaščiti temnopoltih življenj. 25. maja 2020 so Chauvina posneli, kako je med aretacijo več kot devet minut s kolenom pritiskal na vrat osumljenca. Posnetek je sprožil očitno zgražanje in proteste proti rasnemu razlikovanju in prepogosti uporabi sile s strani policistov.

Chauvin spoznan za krivega v treh obtožnicah

45-letni Derek Chauvin je bil spoznan za krivega v treh obtožnicah: umora druge stopnje, umora tretje stopnje in uboja. Plačilo varščine je sodišče zavrnilo, zato so obsojenca odpeljali v pripor. Dokončna obsodba bo najverjetneje sledila v prihodnjih mesecih in Chauvin bi lahko v zaporu preživel dobršen del svojega življenja.

Po torkovi odločitvi porote sta škof Shelton Fabre, predsednik ad hoc odbora proti rasnemu razlikovanju pri Škofovski konferenci Združenih držav Amerike, in nadškof Paul Coakley, predsednik odbora za domačo pravičnost in človeški razvoj pri isti konferenci, pripravila izjavo za javnost.

Človeško življenje je sveto

Škofa sta zapisala, kako je smrt Georgea Floyda izpostavila in okrepila potrebo po tem, da »vidimo svetost v vsakem človeku, posebej pa v tistih, ki so bili v zgodovini na kakršen koli način zatirani«. »Ne glede na razvojno stopnjo je vsako človeško življenje ne le dragoceno, temveč sveto,« sta poudarila škofa.

V izjavi sta izpostavila tudi nujno potrebo po rasnemu ozdravljenju in spravi v luči družbenih krivic, ki se v državi še vedno dogajajo, in v luči obstoječih delitev, kako naj se te krivice popravijo.

Potrebna so skupna prizadevanja

Škofa izjavo zaključujeta z molitveno prošnjo, da bi ob razkritju tolikšne bolečine in žalosti Bog poskrbel za moč, da bi deželo očistili »zla rasnega razlikovanja, ki se kaže tudi na načine, o katerih redko spregovorimo, na načine, ki nikoli ne pridejo na naslovnice medijev«. Obenem sta pozvala k skupnim prizadevanjem za mirno obnovo »vsega, kar sta sovraštvo in zagrenjenost porušila«.

Kupi v trgovini

Novo
Kako ponesti Jezusa ljudem
Duhovna rast
21,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh