Ameriški škofje pozivajo k molitvi za vse delavce in vse brezposelne
Ameriški škofje pozivajo k molitvi za vse delavce in vse brezposelne
V ponedeljek, 7. septembra, so v Združenih državah Amerike obhajali praznik dela, ki ga vsako leto praznujejo prvi ponedeljek v septembru. Ob tej priložnosti so ameriški škofje pripravili dokument, v katerem so v luči zadnje papeževe enciklike Ljubezen v resnici naredili podrobno analizo socialnih in gospodarskih razmer v državi.
V izjavi ameriških škofov je newyorški škof William Murphy razmišljal o gospodarksih izzivih in dostojanstvu dela. Praznik dela, pravi škof Murphy, bi moral postati dan molitve za vse delavce in vse brezposelne. Prav tako moramo prositi Boga, da bi Cerkev zmogla varovati človeško življenje in dostojanstvo, da bi ščitila delavce in njihove pravice ter stala ob strani revnim in ranljivim v teh težkih časih gospodarske krize.
Škof Murphy je dejal, da letošnji praznik dela prihaja v času gospodarskih izzivov. Pri tem je izpostavil trditev papeža Benedita XVI. v encikliki Ljubezen v resnici, kjer pravi, da bi dostojanstvo delavca morala biti glavna skrb vsakega gospodarstva. Po papeževem mnenju je namreč človek, v vsej svoji celovitosti, glavni kapital, ki ga je potrebno zaščititi in spoštovati. Človek je vir, model in cilj vsega gospodarskega in socialnega življenja.
V nadaljevanju je škof Murphy tudi spomnil na nedavni sporazum med katoliškimi voditelji zdravstvene oskrbe, delavskim gibanjem in katoliškimi škofi, da razvijejo praktične smernice o tem, kako bi lahko voditelji bolnišnic, združenj in vsi ostali uporabljali katoliška načela pri dogovarjanju v njihovih lastnih položajih. Ta projekt je dosegel pomembno izpolnitev: soglasje med vsemi strankami glede določenih načel, postopkov in smernic za spoštljiv in usklajen pristop, ki naj vodi delavce na področju katoliške zdravstvene oskrbe. V izjavi ob prazniku dela so se ameriški škofje dotaknili tudi načel družbenega nauka Cerkve, vprašanj zdravstvenega varstva in priseljevanja.