Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Ali veste, koliko stolnih kapitljev ima Cerkev na Slovenskem?

Za vas piše:
M. M.
Objava: 20. 06. 2024 / 07:20
Oznake: Duhovnik, Škof
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 20.06.2024 / 07:29
Ustavi predvajanje Nalaganje
Ali veste, koliko stolnih kapitljev ima Cerkev na Slovenskem?
Na letošnje srečanje je povabil Stolni kapitelj Ljubljana. FOTO: Spletna stran Škofije Novo mesto

Ali veste, koliko stolnih kapitljev ima Cerkev na Slovenskem?

V Cerkvi na Slovenskem imamo poleg šestih škofij in dveh metropolij tudi stolne kapitlje: Stolni kapitelj Ljubljana, Maribor in Novo mesto. Pred dnevi so se kanoniki omenjenih treh kapitljev srečali na Gori nad Sodražico.

Kot starodavne cerkvene ustanove so kapitlji veliko pripomogli pri verskem življenju in upravljanju posamezne škofije, pojasnjuje prošt novomeškega stolnega kapitlja, prelat dr. Janez Gril: »Novomeški kolegiatni kapitelj je bil več kot 500 let povezan z ljubljanski škofijo. Po ustanovitvi Škofije Novo mesto je postal Stolni kapitelj Novo mesto.«

Po drugem vatikanskem koncilu se je vloga stolnih kapitljev bistveno spremenila, nadaljuje prošt Stolnega kapitlja Novo mesto. »Sedaj je osredotočena na skrb za duhovno življenje in lepoto bogoslužja v stolnih cerkvah. Povečali pa so se tudi stiki med kanoniki stolnih kapitljev. V ta okvir sodijo tudi letna srečanja kanonikov naših treh kapitljev.«

Srečanje na Gori nad Sodražico

Letošnje srečanje je po nekaj letih premora zaradi pandemije potekalo na Gori nad Sodražico. Udeležili so se ga kanoniki iz vseh treh kapitljev, med njimi tudi ljubljanski pomožni škof in stolni dekan Franc Šuštar, stolni dekan Janez Lesnika iz Maribora, prošt Janez Gril iz Novega mesta in drugi, tudi upokojeni novomeški škof Andrej Glavan.

FOTO: Spletna stran Škofije Novo mesto

Somaševanje je vodil škof Franc Šuštar, v mašnem nagovoru pa je kanonik Franci Petrič predstavil življenje Božje služabnice Magdalene Gornik, ki je bila doma iz Gore in je tudi pokopana na tamkajšnjem pokopališču. »Postopek lepo napreduje, zato smemo upati, da bo na koncu razglašena za blaženo, še posebej zato, ker se je prepričanje med ljudmi o njeni svetosti neprekinjeno ohranilo do danes. Ljudje so vedno prihajali na njen grob in se ji priporočali, odkar pa se je začel postope, prihajajo še v veliko večjem številu,« je za spletno stran novomeške škofije zapisal Gril.

Pred grobom Magdalene Gornik. FOTO: Spletna stran Škofije Novo mesto

Pot na Goro je sedaj dobro označena, na vseh krajih, povezanih z njenim življenjem so lepo označeni z informativnimi tablami, za kar so sta zaslužni župnija in Občina Sodražica. »Po maši smo kanoniki pomolili ob grobu Magdalene Gornik in si med drugim ogledali tudi hišo, kjer je na koncu živela in umrla. Čeprav nekoliko prenovljena še vedno ohranja podobo in Magdaleninega časa. Kanoniki smo menili, da bi lahko bi služila kot muzej, v katerem bi si obiskovalci lahko ogledali stvari in predmete, povezane z njo,« je še dodal novomeški stolni prošt.

Kanoniki so srečanje zaključili z obiskom in molitvijo v Marijini romarski cerkvi v Novi Štifti.






Nalaganje
Nazaj na vrh