»Ali Gospod ne sliši več, kar ga prosimo?«
»Ali Gospod ne sliši več, kar ga prosimo?«
Na današnji praznik Marijinega rojstva v vseh škofijskih svetiščih verniki s svojimi duhovniki in škofi pod geslom Prižigaj luč vere molijo za duhovne poklice. Na Brezjah sta z več deset duhovniki, številnimi redovniki in redovnicami ter skoraj tri tisoč verniki molila škof Franc Šuštar in nadškof Stanislav Zore. Med mašo je nadškof Zore med kandidate za diakonat in prezbiterat sprejel pet bogoslovcev: Anžeta Cunka, Martina Lebana, Tilna Obervalderja Zupanca, Janeza Potiska in Mateja Rusa.
Med mašo je nadškof Zore med kandidate za diakonat in prezbiterat sprejel pet bogoslovcev: Anžeta Cunka, Martina Lebana, Tilna Obervalderja Zupanca, Janeza Potiska in Mateja Rusa.
Nadškof Zore: Ali je Bog zaprl svoje srce, ali ne sliši več tega kar ga prosimo?
»Prišli smo k Mariji Pomagaj, k njej, ki je v Galilejski Kani stopila k Jezusu in mu rekla: Veš Jezus, vina nimajo! Vina jim bo zmanjkalo. Danes Jezusu po Mariji zaupamo svojo prošnjo za duhovne poklice in za njihovo stanovitnost. Naj mu Ona pove, skupaj z nami naj mu pove, da nam manjka duhovnih poklicev in da velikokrat tudi nam manjka pravega ognja za Boga in za evangelij, da bi mogli drug drugega navdušiti za velikodušen odgovor na Božji klic,« je dejal v pridigi nadškof Zore in nadaljeval, da je škofijski molitveni dan priložnost za zahvalo vsem, ki molijo za nove duhovniške in redovniške poklice. »Čeprav se danes zares veliko moli, vemo, da je duhovnih poklicev malo. Vedno več župnij nima več svojega stalnega duhovnika, tudi redovne skupnosti krčijo število svojih samostanov. Kako je to mogoče? Ali je Bog zaprl svoje srce, ali ne sliši več tega, kar ga prosimo? Zakaj toliko molitve in po drugi strani vedno manjše število tistih, ki odgovorijo?« se je retorično spraševal nadškof Zore in nadaljeval, da v pridigi ne bo delal analize, zakaj je temu tako. Priznal pa je, da se je »danes zelo zahtevno odločiti za duhovni poklic. Zaznamuje nas preteklost, ki se danes v javnosti razodeva predvsem v grešnosti Cerkve, v ozadje pa se potiskajo njeni svetli in sveti sadovi.« Nadškof je poudaril, da naša preteklost ni samo grešna, kot bi mnogi radi prikazali: »Naša preteklost je tudi sveta, pa še kako sveta! Kakor je tudi naša sedanjost grešna in po drugi strani tudi tako zelo sveta.« Kakor nam je hudo za vse grešno, kar je zaznamovalo Cerkev v preteklosti in jo bo tudi v prihodnje, je dejal nadškof, "tako po drugi strani nočemo spregledati vsega lepega, pozitivnega in svetega, kar je dozorelo v življenjih Njenih sinov in hčera po evangeliju in v njihovem služenju Bogu in ljudem.«
Pri maši je nadškofovi pridigi prisluhnilo skoraj tri tisoč vernikov
"In kdo izmed tistih, ki se odločajo za zakon in za družino ima zagotovilo, da bo v njegovem življenju vse lepo? Nihče."
Ob primeru Marije, apostola Petra in sv. Frančiška je nadškof dejal, da je bilo vedno negotovo in nevarno odgovoriti na Božji klic. Nihče nima zagotovila, da bo njegova izbira evangeljskega življenja prinesla spoštovanje, varnost. »In kdo izmed tistih, ki se odločajo za zakon in za družino ima zagotovilo, da bo v njegovem življenju vse lepo, srečno, da ga bodo vsi blagrovali in nosili po rokah? Nobeden. Ljubezen je tista, v kateri zmoremo odločitev in zvestobo in Bog, ki ga pokličemo za pričo svojih obljub,« je je dejal nadškof in povabil zbrane, da z geslom molitvenega dne »prižigamo v nas luč vere«, prosijo za vero: »Če boste imeli vero kakor gorčično zrno, vam nič ne bo nemogoče. Zato danes prosimo za to luč vere. Najprej za nas, dragi bratje duhovniki, redovniki, redovnice, bogoslovci, ki smo na Božji klic že odgovorili, da bi živeli zvesto v Njemu, ki nas je izbral in poklical. Prosimo za luč vere, za to svetlobo, ki ožarja odznotraj, da bi živeli zvesto Njemu, ki nas je izbral in poklical. Bodimo ljudje vere!"
Jure Ferlež: Nekaj večbo treba
Iz zgodovine Cerkve vemo, da so se kristjani, ko so bili v »škripcih«, postili, je dejal ob koncu maše voditelj komisije za duhovne poklice v ljubljanski nadškofiji, župnik v Dobu Jure Ferlež. »Ni pa ostalo samo pri postu, ampak pri spreobrnjenju. Nekaj več bo treba!« je dejal Ferlež in povabil: »Vsakega pozivam, v imenu vseh, ki smo v pastorali, da kakšen dan na teden, na mesec, žrtvujemo za duhovne poklice. Ali za tako mentaliteto v našem narodu, kjer se bodo naši fantje z veseljem najprej slišali in se potem tudi odločili za duhovni poklic. Nekaj več! Naj bo to hkrati tudi spodbuda za delo po župnijah in delo po dekanijah. Kako samo s tem ne bomo prišli daleč.« Nadškofu Zoretu, ki je dan pred praznikom praznoval 60 let pa zaželel, »ne še nadaljnjih 60, ampak rodovitna, močna poglobljena leta. In ljudi v škofiji, ki vas bodo imeli iskreno radi.«
Pred mašo je bila molitvena ura za nove duhovniške in redovniške poklice, ki jo je vodila dekanija Vrhnika, pri molitveni uri in maši je prepeval pevski zbor iz Borovnice. Po maši se je nadškof v dvorani nad zakristijo srečal z ministranti ljubljanske nadškofije.
Jure Ferlež, voditelj komisije za duhovne poklice v ljubljanski nadškofiji in ministranti so nadškofu Zoretu ob prihodu v dvorano zapeli za 60. rojstni dan, ki ga je praznoval 7. septembra.
Kaj je nadškof povedal ministrantom, pa v novi tiskani številki Družine.