Aktivno državljanstvo je ljubezen do bližnjih
Aktivno državljanstvo je ljubezen do bližnjih
Ob obletnici plebiscita smo lahko razmišljali, ali smo kot državljani dovolj aktivni, ali storimo dovolj za skupno dobro in za vzgojo mlajšega rodu. FOTO: Alenka Žnidar
Ob 30. obletnici plebiscita za neodvisno Slovenijo 23. decembra in dnevu samostojnosti tri dni pozneje smo lahko razmišljali, ali smo kot državljani dovolj aktivni, ali storimo dovolj za skupno dobro in za vzgojo mlajšega rodu.
Aktiven državljan lahko postaneš, čeprav te k temu starši ne spodbujajo
Aleš Primc, mož in oče, pobudnik uspelih referendumov za zaščito nerojenega življenja, zakonske zveze, družine in drugih pobud, se spominja, kako ga je mati odvračala od aktivnega državljanstva. »'Ostani zadaj, ne se oglašat', bodo že drugi,' je govorila. Še sedaj, ko me vidi po televiziji, reče: 'A moraš biti vedno ti spredaj? Ni nikogar drugega?' Ko sem kje opazil, da se komu godi krivica ali se je godila meni, pa je govorila: 'Krivice so zmeraj bile in zmeraj bodo. Navadi se z njimi živeti in pusti raje pri miru.' Takšno odvračanje od vsakega aktivnega državljanstva me spremlja že vse življenje.«
Aleš Primc si je pridobil kar nekaj izkušenj, kako biti družbeno aktiven, in dokazal, da je pri tem mogoče biti uspešen. FOTO: Tatjana Splichal
S pametjo proti krivicam
Kljub temu si je Aleš pridobil kar nekaj izkušenj, kako biti družbeno aktiven, in dokazal, da je pri tem mogoče biti uspešen. Zato spodbuja vzgojo na tem področju: »Zdaj morda o teh stvareh nekaj več vem. Tudi otroke poskušam po eni strani utrditi, da se navadijo prenesti krivico in vstati po porazu, ker do tega prej ali slej pride. Po drugi strani jih ne odvračam od boja za dobre stvari, vendar ne brezglavo, ampak s pametjo. Usmerjam jih, naj si zastavijo plemenit cilj in ga skušajo doseči, ne pa s sproščanjem jeze in slabe volje, kar se rado zgodi, ampak s pametjo.«
Matej Cepin: Kot mladinski delavec pri mladih sicer opažam veliko zanimanja za drugačno, oddaljeno, nenavadno. Toda po poroki se mladi pari pogosto zaprejo vase. FOTO: Tatjana Splichal
»Naredi nekaj« za bližnje
Matej Cepin je vodja Socialne akademije, pravega inkubatorja bodočih aktivnih državljanov. Tudi sam je mož in oče, zato ve, da starši želimo svojim otrokom samo najboljše, zato da v polnosti razvijejo svoje potenciale. »Toda ali jih vzgajamo za ljubezen do bližnjega? In kdo je moj bližnji? Kot mladinski delavec pri mladih sicer opažam veliko zanimanja za drugačno, oddaljeno, nenavadno. Toda po poroki se mladi pari pogosto zaprejo vase. Družina postane edina skupnost, v katero vlagajo. Vse ostalo pa ni več moja stvar, niso več moji bližnji. Če kaj, je prav koronakriza pokazala, da so mnogi problemi rešljivi le, če razmišljamo kot mi, ne le kot jaz.«
Novo razumevanje aktivnega državljanstva
»Pojem aktivno državljanstvo praviloma povezujemo s protesti, sindikati, medijsko vojno, političnim bojem,« pravi Cepin. »Ob branju papeževe okrožnice Vsi bratje pa se me je dotaknila misel: 'Družbeni dialog se zgodi nekje vmes: med sebično mlačnostjo na eni strani in nasilnimi protesti na drugi strani.' Bistvo aktivnega državljanstva ni v boju, ampak v gradnji skupnosti in v dialogu.«
Inovacijski kamp na ŠKG z dr. Tadejem Riflom. FOTO: osebni arhiv
Glavna naloga je motivacija mladih
Dr. Tadej Rifel, raziskovalec, profesor in mentor dijakov na Škofijski klasični gimnaziji v Ljubljani, pravi, da mu gimnazijci sporočajo, da je v šoli vredno namenjati čas predvsem krepitvi kompetenc za življenje: javno nastopanje, finančna pismenost, podjetništvo, spoznavanje EU, organiziranje dogodkov. »Želim preprosto slediti mladim v njihovi želji po ustvarjalnosti. Moja glavna naloga je predvsem njihova motivacija,« pravi.
_ _ _
*Prispevek je v celoti objavljen v Naši družini (2/2021), ki jo lahko prelistate TUKAJ.*
*Naša družina na facebooku TUKAJ.*