Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Afriška sinoda v številkah

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 05. 10. 2009 / 07:23
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:07
Ustavi predvajanje Nalaganje

Afriška sinoda v številkah

Škofovska sinoda za Afriko bo v Vatikanu potekala do 25. oktobra, v Rimu zbranih 400 udeležencev

Druga posebna škofovska sinoda za Afriko se je uradno začela v nedeljo, 4. oktobra 2009, s slovesno sveto mašo, ki jo je v baziliki sv. Petra v Vatikanu daroval papež Benedikt XVI. Sinoda za Afriko se bo zaključila 25. oktobra, poteka pa pod naslovom ‘Cerkev v Afriki v službi sprave, pravičnosti in miru’ ter sledi Jezusovim besedam ‘Vi ste sol zemlje, vi ste luč sveta’ (Mt 5,13-14).

Na zasedanju sinode za Afriko sodeluje 244 sinodalnih očetov, od katerih jih 197 prihaja iz Afrike, 34 iz Evrope, deset iz Amerike, dva iz Azije in eden iz Oceanije. Nastopili bodo še trije posebni gostje, in sicer patriarh Etiopske pravoslavne cerkve Abuna Paulos, nekdanji vodja misijona Združenih narodov za mir v Darfurju Rudolf Adada in generalni direktor Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo Jacques Diouf.

Sveti oče Benedikt XVI. je 14. februarja 2009 za drugo posebno škofovsko sinodo za Afriko imenoval predsedniške delegate, to so zaslužni predsednik Kongregacije za bogoslužje in zakramente kardinal Francis Arinze, dakarški nadškof kardinal Theodor-Adrien Sarra in durbanški nadškof kardinal Wilfrid Fox Napier. Za glavnega poročevalca sinode je papež imenoval nadškofa iz Cape Coasta v Gani, kardinala Petra Kodwa Appiaha Turksona, imenoval pa je še dva posebna tajnika, nadškofa iz Luande in škofa iz Sarha.

Sveti oče je predsednikom afriških škofovskih konferenc 19. marca letos, med svojim obiskom Kameruna in Angole, izročil temeljni dokument za sinodo, imenovan ‘instrumentum laboris’, ki vsebuje glavne teme in vprašanja, o katerih bodo afriški škofje razpravljali v prihodnjih treh tednih. Delovni dokument je razdeljen na štiri poglavja in vsebuje prikaz položaja Cerkve v Afriki, njeno delovanje in aktualnost v afriški družbi ter predstavitev različnih pogledov na spravo, pravičnost in mir. Nujnost sprave, pravičnosti in miru na afriški celini dokument postavlja v ospredje ter pred sinodalne očete postavlja nekatera osnovna vprašanja, ki bi jim naj sledili v razpravah o prizadevanju za vzpostavitev harmonije v afriški družbi.

Instrumentum laboris nato izpostavlja poslanstvo Cerkve, ki je s svojim ravnanjem znamenje in orodje sprave. V širjenju pravičnosti in miru je Cerkev zavezana evangelizaciji in služenju vsem, preko svojih izobraževalnih in zdravstvenih ustanov ter preko razvojnih programov, odprta je za dialog z drugimi Cerkvami in verskimi skupnostmi, z afriškimi tradicionalnimi verovanju in z islamom. V skladu z delovnim dokumentom bodo afriški škofje razpravljali o vlogi škofov, duhovnikov, redovnikov, redovnic in laikov, v ospredje pa je postavljena tudi vloga kristjanov na različnih družbenih področij: političnem, vojaškem, ekonomskem, izobraževalnem, kulturnem, medijskem.

Prva posebna škofovska sinoda za Afriko je potekala pred 15 leti, ko so sinodalni očetje govorili o razvoju črne celine, kjer je število katoličanov od leta 1978 do leta 2007 naraslo iz 55 na 164 milijonov.

Kupi v trgovini

Novo
6 skritih ravnanj, ki uničujejo družine
Medosebni odnosi
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh