Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Abdulah II.: »Naša dolžnost je zaščititi kristjane«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 06. 09. 2013 / 06:21
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:12
Ustavi predvajanje Nalaganje
Abdulah II.: »Naša dolžnost je zaščititi kristjane«

Abdulah II.: »Naša dolžnost je zaščititi kristjane«

Jordanski kralj želi povezati kristjane in muslimane v boju proti skrajnežem.

Jordanski kralj Abdulah II. želi vzpostaviti povezavo med kristjani in muslimani na Bližnjem Vzhodu, kar naj bi pomagalo odpravljati nagnjenja do netenja sporov na tem območju, ki so tamkajšnji človekoljubni in kulturni dediščini povsem tuja. Kot je poročala ustanova Pro Oriente, je jordanski monarh svojo željo predstavil udeležencem mednarodne konference 'Izzivi za arabske kristjane', ki se je minulo sredo zaključila v Amanu.

Zaščita pravic kristjanov sredi vseh sporov, ki pretresajo Bližnji Vzhod, ni vprašanje vljudnosti, pač pa dolžnost, je pojasnil kralj Abdulah. Arabski kristjani so vedno igrali ključno vlogo pri izgradnji arabskih družb. Konference se je po navedbah ustanove Pro Oriente udeležilo več kot 70 predstavnikov krščanskih Cerkva na Bližnjem Vzhodu – patriarhi, škofje, duhovniki, redovniki in laiki. Kristjani in muslimani bi morali 'usklajevati prizadevanja in sodelovanje' in ob tem 'vzpostaviti skupni kodeks ravnanja', je v svojem nagovoru nadaljeval jordanski kralj. Odtujevanje pripadnikov različnih religij spodkopava tamkajšnjo 'družbeno sestavo'. V zvezi s tem je kralj poudaril, da je vredno slehernega truda zaščititi identiteto arabskih kristjanov.»Arabski kristjani bolje kot kdor koli drug razumejo islam in njegove resnične vrednote«, je poudaril kralj. Zato lahko z gotovostjo nastopajo proti splošno razširjenim predsodkom, 'ki ne prepoznajo resničnega bistva islamske vere'. Islam zagovarja strpnost in zmernost ter zavrača sleherno skrajništvo in osamitev, je pojasnil Abdulah II. Možno sodelovanje med kristjani in muslimani bi lahko po njegovih besedah uresničili tudi v skupni zaščiti družbene sestave 'svetega mesta Jeruzalem'.

Kralj Abdulah II. je na srečanje v Amanu opozoril že med svojim obiskom pri papežu Frančišku 29. avgusta letos. Po mnenju opazovalcev je pobuda za omenjeno konferenco edinstvena že zato, ker jo je udejanil monarh, ki izhaja iz rodbine preroka Mohameda.

Pokrovitelj konference je bil princ Gazi ben Muhamed, kraljev svetovalec za kulturna in verska vprašanja. »Bližnji Vzhod je zibelka krščanstva«, je zapisano v predstavitvi konference, »toda zadnji dogodki so krščanske skupnosti na tem območju postavili pred velike izzive«, je dejal princ. Udeleženci konference so zato iskali rešitve, ki bi privedle do 'večje varnosti za orientalske kristjane', saj ti predstavljajo 'neizbrisne in temeljne sestavne dele mozaika na Bližnjem Vzhodu'.

Na konferenci so spregovorili o položaju v Egiptu, Siriji, Iraku, Jordaniji in Palestini. Udeleženci pa želijo podrobneje razpravljati tudi o izgledih za prihodnost kristjanov na Bližnjem Vzhodu v kontekstu zapletenih položajev v posameznih deželah, kjer 'spori, ugrabitve, atentati in kršenje verske svobode pogosto vodijo v izseljevanje predvsem mladih kristjanov, ki si novi dom poiščejo v zahodnih državah'.Srečanja v Amanu sta se udeležila tudi predsednik Papeškega sveta za medverski dialog, kardinal Jean-Louis Tauran, in upokojeni nadškof iz Washingtona, kardinal Theodore Edgar McCarrick.





Vir: Kathpress
Foto: news.va

Kupi v trgovini

Novo
Bil sem buli
Za mladino
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh