Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

90-dnevni post, ki ga ne moreš opravljati sam

Za vas pišejo:
Mojca Purger, Andreja Hergula
Objava: 14. 01. 2022 / 05:23
Oznake: Akcija
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 14.01.2022 / 05:57
Ustavi predvajanje Nalaganje
90-dnevni post, ki ga ne moreš opravljati sam
Posta ne moreš opravljati sam, ampak si je treba najti sopotnike, ki drug drugega podpirajo na tej poti. FOTO: Shutterstock

90-dnevni post, ki ga ne moreš opravljati sam

V ponedeljek, 17. januarja, se prične 90-dnevni post, ki ga prakticira vse več katoličanov v Sloveniji.

Eksodus 90 in Fiat 90 sta 90-dnevni postni akciji; Eksodus za moške in Fiat za ženske. Udeleženci in udeleženke se zavežejo k postu od alkohola, sladkarij, hranjenja med obroki, interneta (razen za službene namene), televizije. Moški se vsak dan tuširajo le pod mrzlo prho, oboji pa ojačajo molitev – molijo vsaj uro na dan, spijo vsaj sedem ur, vsaj trikrat na teden telovadijo. Pobuda je prišla iz ZDA, vse več pa je Slovencev, ki se prek nje povežejo v močne bratske in sestrske naveze.

Knjižica pričevanj o Eksodusu 90 TUKAJ.

Osvoboditev od raznih zasvojenosti

Pobuda je ime Eksodus 90 dobila po podobnosti z izhodom Izraelcev iz Egipta: iz sužnosti čez Rdeče morje skozi puščavo v obljubljeno deželo. Benjamin Siter je povedal, da je to simbolično za moške tudi zato, ker je večina že obupala, da bi se rešili svojih sužnosti (odvisnosti), pobuda pa je sporočilo, da se je sužnosti mogoče rešiti, čeprav ni enostavno. Da spremeniš slabe navade, potrebuješ približno 90 dni, potrjujejo razne raziskave. Eksodus 90 se ne konča v obljubljeni deželi, temveč na njenem pragu, skupina pa je povabljena, da pot nadaljuje še tri leta. »Gre za celostno izgradnjo moškega,« je prepričan Benjamin Siter.

Prva skupina mož pri nas se je za Exodus 90 odločila leta 2019 dobre tri mesece pred veliko nočjo na pobudo Aleša Čerina. Posta ne moreš opravljati sam, ampak si je treba najti sopotnike, ki drug drugega podpirajo na tej poti. Povezani so v bratstvo približno 5–6 moških, ki vsak dan komunicirajo prek spletne aplikacije, enkrat na teden pa se dobijo v živo. Po dva in dva se slišita vsak dan, temu rečejo »sidrišče«. Boštjan Čerin je pred dvema letoma za Našo družino povedal, da je to primerljivo z varovanjem pri plezanju: če padeš, te bo tvoj prijatelj ujel, da boš lahko plezal naprej.

Eksodus skupina mož na Lisci na enem od treh obveznih izhodov. FOTO: osebni arhiv

Zakaj bi Eksodus 90 priporočili tudi drugim moškim?

Za Našo družino so možje marca 2020 povedali, zakaj bi priporočili Eksodus 90 tudi drugim. »Vsak od nas ima stvari, ki niso osvobojene, ki nas usužnjujejo, ki nas pehajo v nezavedne vzorce obnašanja, imamo rane iz otroštva, razvade. Odnos med možem in ženo po toliko letih pride v kalup in te začne utesnjevati. Najbolj drastične so te sužnosti pri tistih, ki so zasvojeni s tobakom, pornografijo … Usužnjujejo pa tudi druge, manjše stvari,« je o razlogih, zakaj bi Eksodus 90 priporočal drugim, povedal Mirko Robba. »Lani sem recimo opazil, da popijem veliko kave. Po treh, štirih tednih eksodusa sem se odločil, da je ne bom več pil. To mi je psihično in telesno pomagalo, da sem zdaj bolj zdrav in stabilen.«

Povedal je tudi: »Ko se pogovarjam z ljudmi, pri Eksodusu 90 najprej omenijo mrzel tuš. Lani mi je bil matranje, letos pa ga preživljam kot simbol tega, kar počnemo. Možje smo navajeni na zunanje tolažbe, potrditve, pri mrzlem tušu pa vse zunanje ugodje izklopiš in se telo začne greti od znotraj. To se mi zdi prispodoba tega, da si sposoben najti tolažbo v svoji notranjosti, kjer prebiva Bog. Bog me tolaži, ne potrebujem zunanjih potrditev, ki bi me peljale v zasvojenost.«

Fiat 90: 90-dnevni post, ki ženske približa Mariji

Fiat 90 je ženska različica Eksodusa 90, ki so jo pripravile študentke Benedictine Collegea v čast 100. obletnice Marijinih prikazovanj v Fatimi. Izbrskala ga je Špela Furman, ko je iskala kaj podobnega Eksodusu 90, ki ga je od blizu spoznala prek svojega moža Gašperja, saj ima že precej lepih izkušenj s postnimi akcijami. Prvič so se v skupno postno akcijo zbrale leta 2020, letos pa so že vzpostavile lepo pregledno spletno stran.

Špela Furman: »Ob vseh odpovedih in izzivih ni pomembno šteti padcev, temveč to, da vedno znova vstanemo.« FOTO: Gašper Furman

Špela – v prihodnji številki tednika Družina bo predstavljena v rubriki Osebno – je opazila, da v ZDA različica za ženski spol obstaja, zato jo je samoiniciativno prevedla v slovenščino. Sledilo je povabilo znankam in prijateljicam: »Spominjam se, da je bil petek, ko sem po e-pošti in na blogu 'mamasem' povabila ženske, da se udeležijo programa. Brez posebne reklame se jih je do ponedeljka prijavilo 60, v tednu dni pa kar 80! Številka se je naslednje leto povečala na tristo udeleženk.«

Samske, poročene, vezane, mamice – vabljene prav vse

Program spodbuja samske, poročene, poklicane ženske in mamice, da vsak dan ob prvem alarmu vstanejo, zmolijo rožni venec, se odpovedo družbenim omrežjem ter televiziji, sladkarijam, se vsakodnevno posvetijo športu in prebirajo misli, ki so jih sestavile sestre karmeličanke iz Sore.

Vsaka ima svoj steber

Če v izvrševanju izzivov pademo ali če smo v dvomih, ne obupajmo. Ves nadzor prepustimo Mariji in ona bo nedvomno pomagala, pravi Furmanova. Udeleženkam je dodeljena tudi oseba, s katero se vsak dan slišita in se spodbujata med seboj. Po zoomu poteka tudi srečanje skupin, na katerem se ženske povežejo med seboj in si dajo oporo. »Ob vseh odpovedih in izzivih ni pomembno šteti padcev, temveč to, da vedno znova vstanemo,« spodbuja Špela Furman.

Kupi v trgovini

Razprodano
Post brez muk
Kuharice
12,10€
Nalaganje
Nazaj na vrh