Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Božična noč v umetnosti

Objava: 20. 12. 2014 / 23:00
Čas branja: 9 minut
Nazadnje Posodobljeno: 17.12.2014 / 13:49
Božična noč v umetnosti

Božična noč v umetnosti

Starozavezna postava je izrecno prepovedovala upodabljanje nevidnega in neizrekljivega Boga s pomočjo »rezane ali ulite podobe«, v božični zgodbi iz Betlehema pa se Bog učloveči, postane viden.

Starozavezna postava je izrecno prepovedovala upodabljanje nevidnega in neizrekljivega Boga s pomočjo »rezane ali ulite podobe« (5 Mz 27,15), v božični zgodbi iz Betlehema pa se Bog učloveči, postane viden. »To temeljno razkritje 'Boga, ki je skrivnost' je za kristjane spodbuda in izziv tudi na ravni umetniške ustvarjalnosti,« je v Pismu umetnikom zapisal sveti Janez Pavel II. Tako vse od milanskega edikta leta 313 v zgodovini umetnosti spremljamo upodobitve Jezusovega rojstva ter drugih ikonografsko sorodnih prizorov. Skrivnostni dogodek svete noči razvnema domišljijo slikarjev, pesnikov, pisateljev, glasbenikov in filmskih režiserjev.

Da izberejo likovno delo z motivom božične noči, ki jih najbolj nagovarja, smo prosili likovno kritičarko in sedem umetnikov, ki so že kdaj razstavljali v galeriji Družina – bodisi na samostojni razstavi ali skupinskih razstavah v sklopu kolonij Umetniki za Karitas.

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh